Ameriški predsednik Donald Trump je v predvolilni kampanji obljubljal hiter zaključek vojne v Ukrajini, kaj bolj podrobno pa svojih načrtov zaenkrat ni razkrival. Agencija Reuters danes »ekskluzivno« poroča, pod kakšnimi pogoji bi ruski predsednik Vladimir Putin pristal na pogovore s Trumpom.
Osnovni pogoj za srečanje naj bi bil, da Rusija ohrani teritorij, ki ga je osvojila v invaziji na Ukrajino in da Ukrajina odstopi od želje po vstopu v zvezo Nato, torej da ostane nevtralna. Če bi se Ukrajinci dokončno odrekli Krimu in delu zasedenega ozemlja, naj bi bil Kremelj pripravljen na ustavitev bojev, nekakšno zamrznitev konflikta na trenutnih frontih linijah. V pogovorih pa bi nato razpravljali o natančni razmejitvi na vzhodu Ukrajine, v regijah Doneck, Lugansk, Zaporožje in Herson. Trenutno naj bi Rusi nadzirali okoli 70 odstotkov območij v teh regijah.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je večkrat izpostavil, da se Ukrajina nikoli ne bo odpovedala svojim ozemljem, ker bi bil to napad na ustavo, in dodal, da odločitev o ukrajinski celovitosti ne more sprejemati predsednik, ampak le ukrajinski narod. Predpogoj za referendum je zanj prekinitev ognja, saj v nasprotnem primeru prebivalci okupiranega ozemlja ne bi mogli sodelovati na referendumu.
Biden pred odhodom oborožuje Ukrajino
V zadnjih dneh je administracija odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna Ukrajini odobrila uporabo orožja dolgega dosega na ruskem ozemlju, kmalu pa ji nameravajo dobaviti tudi protipehotne mine. Washington dela vse, kar je v njegovi moči, da bi podaljšal vojno v Ukrajini, je danes izjavil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. "Če pogledate trende odhajajoče ameriške administracije, je ta popolnoma zavezana nadaljevanju vojne v Ukrajini in za to dela vse, kar je v njeni moči," je povedal Peskov.