Nasilje v Amsterdamu

Izraelski huligani žvižgali ob minuti molka v spomin žrtvam poplav v Valencii

G.G./STA
8. 11. 2024, 18.50
Posodobljeno: 8. 11. 2024, 19.12
Deli članek:

Napadi na navijače izraelskega kluba Maccabi po tekmi v Amsterdamu se niso zgodili brez predhodnih provokacij.

Profimedia
Maccabijevi navijači na stadionu.

Pred četrtkovo tekmo med Ajaxom in Maccabijem, ki jo je domači klub gladko dobil s 5:0, so izraelski navijači plezali na stavbe hiš, trgali  in zažigali palestinske zastave, kasneje pa še napadli taksi, kar je na tiskovni konferenci potrdil tudi načelnik amsterdamske policije Peter Holla. V središču Amsterdama so se spopadli s policijo, ki je zaradi motenja javnega reda in miru ter nezakonitega posedovanja pirotehničnih predmetov pridržala nekaj ducat ljudi. Pred tekmo in med njo so vzklikali rasistična gesla in se niso želeli z minuto molka pokloniti žrtvam nedavnih poplav v Španiji, v katerih je življenje izgubilo več kot 200 ljudi. Nadaljevali so z vzkliki in slavili poboje Palestincev.

Po tekmi je sledil obsojanja vreden napad na Maccabijeve huligane in tudi »navadne« navijače izraelskega kluba. Mladeniči na skuterjih so se vozili po mestu, iskali Izraelce in jih pretepali. Po podatkih policije je bilo v nasilju lažje poškodovanih med 20 in 30 ljudi, še pet pa so jih hospitalizirali. "Sram me je zaradi tega, kar se je zgodilo v mestu," je dejala županja Amsterdama Femke Halsema in nasilje označila za eksplozijo antisemitizma, kakršnega že dolgo nismo videli. Izraelsko zunanje ministrstvo, ki je sprva poročalo o treh pogrešanih Izraelcih, je pozneje potrdilo, da bo našli vse pogrešane izraelske državljane.

Nizozemski premier Dick Schoof je kmalu po nasilju obsodil "popolnoma nesprejemljive antisemitske napade na Izraelce". "Storilce bomo kazensko preganjali. In globoko me je sram, da bi se to lahko zgodilo na Nizozemskem leta 2024," je še dodal pozneje ob robu neformalnega zasedanja voditeljev EU v Budimpešti.

Profimedia
Nizozemska policija je po množičnem pretepu v središču Amsterdama pridržala 57 ljudi.

Tako imenovani ultrasi Maccabija iz Tel Aviva so bili v preteklosti večkrat obtoženi rasizma in žaljenja nasprotnikov. Leta 2014 je del navijaške skupine protestiral tudi proti enemu izmed izraelskih igralcev kluba, ker je bil arabskega porekla, poroča britanski BBC. Junija letos je izraelska pobuda, namenjena boju proti rasizmu v nogometu, navijače Maccabija uvrstila na drugo mesto na lestvici najbolj problematičnih navijačev, takoj za podporniki Beitarja iz Jeruzalema, ki slovi po skrajno desni navijaški bazi.