Ne samo Jablanica, tudi Buturović Polje pri Konjicu je v zelo slabem stanju, dež še vedno ne pojenjuje. Skupno so dosedaj našli trupla 15 ljudi, iskanje vsaj še 10 do 15 pogrešanih pa poteka.
Fahrudin Dobrača, vodja ekipe Gorske reševalne službe Novi Grad Sarajevo, je za medij Avaz povedal, da so razmere v Buturović Polju katastrofalne.
»Bojimo se novih plazov, saj je dež pada vedno bolj intenzivno. Na terenu so ekipe Gorske reševalne službe Novi Grad, Civilne zaščite občine Novi Grad, GSS Kantona Sarajevo, Gorska Reševalna služba Občine Konjic in še prihajajo.«
Na območju mesta Konjic je bilo popolnoma uničenih približno dvajset hiš, v Jablanici pa se ta številka povzpne na desetine.
Našla sta jih sama in odkopala z lastnimi rokami
Danes je najbolj srce parajoča zgodba zakoncev Imamović. Hiši brata in sestre moža, ki sta z družinami živela v neposredni bližini, sta popolnoma izbrisani. Od supno pogrešanih osmih družinskih članov sta sama našla in odkopala vseh osem. Žal, mrtvih. Od šoka si ne moreta opomoči, tako z njima kot z drugimi prizadetimi, katerih zgodbe so znane, se bo danes srečala namestnica ministra za človekove pravice Duška Jurišić.
Na terenu je 300 prostovoljcev
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Ceste med Mostarjem in Jablanico so zasilno prevozne, vendar izključno za vozila reševalnih služb in za nujne primere, tako kot velja tudi za druge prizadete cestne poti.
Poleg strokovnih služb je na terenu več kot 300 prostovoljcev, ki pomagajo domačinom, a pozivajo vse, ki želijo pomagati, da se najprej obrnejo na operativne centre civilne zaščite in naj na prizadeto območje ne prihajajo na lastno pest.
Ljudje, ki so ostali brez strehe nad glavo, so nastanjeni v tamkajšnjih hotelih in Domu starejših občanov Jablanica, večina pa je namestitev našla pri prijateljih in sorodnikih v apartmajih in družinskih hišah v okolici Jablanice in Konjic. Štab HNK CZ je včeraj zagotovil 80 postelj v športni dvorani v Jablanici, tam prenočujejo in počivajo reševalci.
Civilna zaščita in prostovoljci oskrbujejo prebivalce z osnovnimi dobrinami, največ pa pripomorejo pitna voda, hrana in zdravila. Po podatkih Transfuzijskega centra Univerzitetne klinične bolnišnice Mostar je zahvaljujoč številnim darovalcem zaloga krvi zadostna.
Ni pa to edina težka zgodba, ki se bo vtisnila v spomin še prihodnjim generacijam.
Za žrtve je kriv kamnolom brez ustreznih dovoljenj: »Slišala sem krike, nato pa je vse potihnilo«