Kamnolom brez dovoljenj kot ključni dejavnik tragedije
Lokalni kamnolom nad Donjo Jablanico, ki je odgovoren za kolaps terena, je že pod drobnogledom preiskovalcev. Da gre v kamnolomu za sporno dejavnost s sumljivo neurejenim delovanjem so prebivalci opozarjali že leta, kamnolom namreč ni imel ustreznih dovoljenj za delovanje. V preteklosti je že bil predmet kritik okoljevarstvenikov, ki so opozarjali, da lahko nenadzorovana dejavnost v kamnolomu prispeva k nastanku plazov. In točno to se je ob obilnem deževju tudi zgodilo.
Pričevanja domačinov
Prebivalci, ki so komaj pobegnili pred uničenjem, nosijo številne zgodbe o urah groze. Enes Imamović, eden izmed prizadetih, ki so izgubili dom, je za Reuters povedal, kako je zgodaj zjutraj pogledal skozi okno in opazil nenavadno belino, ki je prekrivala polja.
»Ženi sem rekel, da nekaj ni v redu. »Mogoče je sneg,« mi je odvrnila, še napol v snu. Odgovoril sem ji: »Kakšen sneg, draga žena, saj smo šele oktobra«. To je bilo okrog petih ali pol šestih zjutraj, zato še nisem razločil, za kaj gre. A ko se je malo zdanilo, sem videl, da prihaja od zgoraj, iz kamnoloma, kjer minirajo kamen. Videl sem tudi, da prijateljičine hiše, ki je stala v isti smeri, sploh ni več.«
Başta Jablanica olmak üzere, Dost ve kardeş Bosna-Hersek’in Orta Bosna ve Hersek-Neretva Kantonlarında etkili olan sel ve toprak kayması felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, tüm Boşnak kardeşlerimize baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
— Rumeli Türkleri Vakfı (@rumelivakfi) October 5, 2024
Geçmiş olsun Bosna…🇹🇷🇧🇦 pic.twitter.com/snHJJ15QVJ
Spoznal je, da je belina kamenje, ki se je vsulo iz kamnoloma. Žena Nizama Begović pa je opisala strašljivo ropotanje, kot sta ga ob izstopu iz hiše razločila iz dogajanja.
»Slišati je bilo, kot da bi se vsi hribi obrnili proti naselju. Nekaj minut sem slišala ženske krike, jok in prošnje na pomoč. Nato je vse potihnilo. Prepričana sem bila, da ni preživel nihče.
Nato pa sem opazila, da se mi približujeta dve osebi, izgledali sta kot senci. Pravzaprav sta bila najina prva soseda, a ju nisem prepoznala. Bila sta popolnoma prekrita z blatom. »Nizama, se lahko greva v hišo umit? Ali imaš vodo?« A voda tudi pri nama ni več tekla, vse, kar sva lahko ponudila, je bila voda iz soda. Ko sta se umila smo ugotovili, da ima ženska polomljena rebra. Sunek vode jo je v hiši namreč udaril ob steno,« opisuje Nizama.
Takih in podobnih zgodb na površje prihaja vse več:
(Foto in video) Civilna zaščita se do nekaterih vasi še ni uspela prebiti
Dolgotrajna neodgovornost institucij in njene posledice
Medtem ko so lokalne oblasti že sprožile preiskavo, domačini in okoljevarstvene organizacije glasno ponavljajo, da bi bilo dogodek mogoče preprečiti, če bi kamnolom deloval v skladu z zakonskimi predpisi. Ministrstvo za notranje zadeve je že potrdilo, da kamnolom ni imel ustreznih dovoljenj, kar je sprožilo val kritik glede pomanjkljivega nadzora in regulacije industrijskih dejavnosti v državi. Podjetje, ki ga upravlja, je bilo ustanovljeno že leta 2001, a od takrat ni bil pridobljen niti eno samo dovoljenje v zvezi z njihovo dejavnostjo.
Minister za varnost, Nenad Nešić, je poudaril, da morajo biti vsi odgovorni za nastalo tragedijo ustrezno kaznovani. Izrazil je zavedanje, da je pomanjkanje nazora razlog, ki je privedel do ene najhujših naravnih nesreč v zgodovini regije.
Ubistvo s predumišljajem. #Jablanica pic.twitter.com/EhUkWhd3x6
— batta© (@baaaatta) October 5, 2024