Lažni preplah

Virus Marburg - kaj morate vedeti o tej nevarni bolezni

A. M.
3. 10. 2024, 13.55
Posodobljeno: 3. 10. 2024, 13.56
Deli članek:

V Hamburgu so nedavno obravnavali dva potnika, ki sta prispela iz Ruande in zaradi simptomov, podobnih gripi, sumila na okužbo z virusom Marburg. Zdravstvene ekipe so evakuirale vlak, s katerim sta prispela, in ju prepeljale v izolacijo, vendar so testi kasneje potrdili, da ni šlo za okužbo.

Profimedia
Študenta s smrtonosnim virusom nista bila okužena.

Študent medicine, ki je delal v bolnišnici v Ruandi, sicer ostaja pod opazovanjem, čeprav do zdaj ni pokazal znakov bolezni.
Za kakšen virus pravzaprav gre?

Virus Marburg, ki je del družine filovirusov, kamor spada tudi virus Ebola, je izjemno nalezljiv in smrtonosen patogen, ki povzroča hemoragično mrzlico. Ljudje se okužijo prek stika s telesnimi tekočinami okuženih oseb ali živali, kot so afriški sadni netopirji, ki so naravni gostitelji virusa. Značilni simptomi vključujejo visoko vročino, notranje krvavitve, bruhanje, drisko in odpoved organov. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) lahko smrtnost doseže kar 88 odstotkov.

V zadnjih tednih se je vzhodnoafriška država Ruanda soočila z izbruhom virusa Marburg, ki je zahteval že več življenj. Do zdaj je bilo potrjenih 36 primerov okužbe, 11 ljudi pa je umrlo. Zdravstvene oblasti v Ruandi si prizadevajo zajeziti širjenje virusa, vendar ostaja situacija zelo zaskrbljujoča.

Študenta nista bila okužena, preplah je bil lažen

V Nemčiji sta bili nedavno dve osebi zaradi suma na okužbo hospitalizirani, o čemer so pisali mediji po vsej Evropi. Gre za 26-letnega študenta medicine in njegovo partnerko, ki sta se vrnila iz Ruande, kjer je študent delal v bolnišnici, tudi z bolniki, okuženimi z virusom Marburg. Kljub prvotnim skrbem, da sta okužena, so testi pokazali, da virusa ne prenašata. Študent bo vseeno ostal pod zdravstvenim nadzorom do konca 21-dnevne inkubacijske dobe.

Par je na železniško postajo v Hamburgu prispel z vlakom iz Frankfurta, potem ko sta iz Ruande letela prek Etiopije. Ko so oblasti obvestili o njunih simptomih, podobnih gripi, je bila postaja evakuirana, potnika pa so nemudoma odpeljali v bolnišnico. Kljub temu so oblasti potrdile, da ni bilo nevarnosti za druge potnike na vlaku ali letalu.

Wikimedia
Virus je izjemno kužen in pri človeku povzroča hudo obliko hemoragične mrzlice, ki prizadene več organov in je skoraj vedno smrtna.

Nemčija je na morebitne okužbe pripravljena

Čeprav za virus Marburg še ni cepiva ali specifičnega protivirusnega zdravljenja, je hitro prepoznavanje simptomov in izolacija bolnikov ključna za preprečevanje širjenja okužbe. Izbruh virusa v Nemčiji se ni zgodil, vendar je izpostavil potrebo po pripravljenosti in hitrem odzivu zdravstvenih oblasti na morebitne okužbe.

Virus Marburg je prvič povzročil izbruh leta 1967 v nemškem mestu Marburg, po katerem je bolezen dobila ime. Takrat so se laboratorijski delavci okužili, ko so preučevali opice, pripeljane iz Ugande. Od takrat je virus Marburg večkrat izbruhnil v Afriki, pri čemer so najresnejši izbruhi prizadeli Angolo in Demokratično republiko Kongo.