Več kot 17 milijonov volivcev je registriranih za današnje volitve, prve po protestih zaradi gospodarske krize v državi, ki so julija 2022 pospešili odhod tedanjega predsednika Gotabaye Rajapakse.
Na volitvah si za petletni mandat prizadeva tudi sedanji predsednik Ranil Wickremesinghe, ki je bil pred dvema letoma namesto Rajapakse imenovan na položaj. Pripisuje si zasluge za stabilizacijo gospodarstva in se predstavlja kot edina rešitev za državo, ki naj bi pod njegovim vodstvom dokončno izšla iz obdobja pomanjkanja, inflacije in dolgov.
75-letnemu Wickremesingheju je sicer uspelo ponovno vzpostaviti mir v državi po nemirih, ki jih je spodbudila gospodarska kriza, zaradi katere je država sprejela nepriljubljeni varčevalni načrt Mednarodnega denarnega sklada, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Volitve bodo v veliki meri referendum o tem, kako se je Wickremesinghejeva vlada spopadla z gospodarsko krizo in posledično skromnim okrevanjem," je ta teden objavila nevladna organizacija Mednarodna krizna skupina (ICG).
Wickremesinghe je eden od skupno 38 kandidatov, ki se potegujejo za predsedniški stolček, pri čemer ima dejansko zgolj dva močna izzivalca. Eden od teh je vodja marksistične Ljudske osvobodilne fronte (JVP) Anura Kumara Dissanayaka. Stranka JVP je vodila dve neuspeli vstaji v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, v katerih je umrlo okrog 80.000 ljudi, na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2019 pa je dobila manj kot štiri odstotke glasov.
Precejšen del glasov nezadovoljnih volivcev bi lahko zbral tudi vodja glavne opozicijske stranke (SJB) Sajith Premadasa. Sin nekdanjega predsednika Ranasingheja Premadase, ki so ga leta 1993 umorili tamilski gverilci, je nekdanji tesen prijatelj Wickremesingheja, od katerega se je distanciral z obtožbami na račun njegovega avtoritarnega vodenja. V predvolilni kampanji je obljubljal boj proti korupciji kot tudi, da bo zagotovil preglednost državnih naročil.
Za izvedbo volitev je v državi zadolženih več kot 200.000 uradnikov, za varnost in miren potek glasovanja pa bo skrbelo 63.000 policistov. Prve rezultate je pričakovati v nedeljo, še poroča AFP.
V Šrilanki bodo volili novega predsednika
V Šrilanki danes potekajo predsedniške volitve, na katerih volivci odločajo o morebitnem nasledniku Ranila Wickremesingheja, ki se poteguje za nov mandat. Volitve veljajo za neke vrste referendum o nepriljubljenih varčevalnih ukrepih, ki jih je vlada sprejela po gospodarski krizi, v kateri se je pred dvema letoma znašla obubožana otoška država.