Že med vikendom je med posredovanjem življenje izgubil 75-letni Franz H., nekdanji poveljnik majhne gasilske brigade v vasici Rust im Tullnerfeld v Spodnji Avstriji. Med črpanjem vode iz ene od kleti mu je na stopnišču nenadoma zdrsnilo, pri čemer je pristal na betonu in utrpel tako hude poškodbe, da mu ni bilo pomoči. Razmere v Avstriji danes niso nič boljše. Številne ceste so zaprte, več tisoč gospodinjstev pa je brez elektrike. Poročajo tudi o novih dveh smrtnih žrtvah. Reševalci so v Spodnji Avstriji v njunih poplavljenih hišah v dveh različnih vaseh našli trupli moških, starih 70 in 80 let. Tako je število smrtnih žrtev naraslo na tri, skupno pa je na prizadetih območjih v več državah zaradi poplav umrlo že enajst oseb.
"Ni konec. Stanje je še vedno kritično," je opozorila deželna glavarka Johanna Mikl-Leitner. Danes namreč v Spodnji Avstriji pričakujejo do 80 milimetrov dežja. Po njenih navedbah je več kot 200 cest v Spodnji Avstriji zaprtih, evakuiranih je bilo 1800 stavb, številni učenci so ostali doma, okoli 3500 gospodinjstev pa je brez elektrike.
Na Dunaju so medtem gasilci v zadnjih 24 urah opravili več kot 1300 intervencij. Približno dve tretjini intervencij je bilo povezanih z obilnimi padavinami, ki so poplavile stavbe, kleti in podzemna parkirišča, preostale pa z vetrom, ki je podiral drevesa.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V avstrijski prestolnici se prav tako še naprej soočajo s težavami v javnem prometu. Podzemna železnica obratuje le delno. Močno deževje v Spodnji Avstriji, ki obkroža Dunaj, pa je prizadelo tudi promet po reki Donavi. Približno sto turistov in 40 članov posadke je obtičalo na ladji Thurgau Prestige na Donavi na Dunaju.
Po poročanju švicarske radiotelevizije SRF bodo potniki in posadka do nadaljnjega počakali na ladji, turistično podjetje Thurgau Travel pa je sporočilo, da bodo na ladji, ki pluje od Linza do Budimpešte, verjetno morali ostali do torka. Po poročanju medijev so pri Dunaju obtičale tudi druge potniške ladje.
S poplavami se poleg Avstrije spopadajo tudi drugod po Evropi, zlasti na Poljskem, Češkem in v Romuniji. Slovenska vlada je v nedeljo sporočila, da se bo Slovenija odzvala brez oklevanja, če bo katera od prizadetih držav zaprosila za mednarodno pomoč. Slovensko zunanje ministrstvo pa je danes na omrežju X vsem, ki potujejo na ogrožena območja, svetovalo posebno previdnost in upoštevanje navodil lokalnih organov.