Kitajska vlada je v petek odobrila načrt za dvig zakonsko predpisane upokojitvene starosti v državi, ki je trenutno med najnižjimi na svetu, da bi s tem rešili problem hitrega staranja prebivalstva. Kitajski minister za človeške vire Wang Xiaoping je poudaril, da je ta korak bistvenega pomena za ohranitev gospodarske rasti. Strokovnjaki že dolgo trdijo, da zastarela pravila o upokojitvi ogrožajo pokojninske sklade in delovno silo, pri čemer se število delovno sposobnega prebivalstva Kitajske od leta 2012 vsako leto zmanjša za milijone. Lani je bilo na Kitajskem 297 milijonov ljudi, starejših od 60 let, ali približno 21 odstotkov njenega prebivalstva.
To bo prvo povečanje po petdesetih letih prejšnjega stoletja. Z letom 2025 se bo upokojitvena starost za moške, ki so trenutno stari 60 let, do leta 2040 postopno zvišala na 63 let. Ženskam na delovnih mestih v pisarnah se bo upokojitvena starost zvišala s 55 na 58 let, medtem ko bodo ženske na delovnih mestih v proizvodnji delale namesto 50, 55 let.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Vendar je načrt naletel na negativne reakcije. Spremembi so nasprotovali starejši delavci, ki se bojijo znižanja pokojnin, in mlajši delavci, zaskrbljeni zaradi konkurence na delovnem mestu. Šibka kitajska mreža socialne varnosti in razširjena starostna diskriminacija sta le še povečala zaskrbljenost. Vlada je reformo pred tem odložila zaradi negodovanja javnosti. Čas odločitve, sredi relativno počasne rasti gospodarstva po pandemiji in visoke brezposelnosti mladih, je zato še poslabšal javno razpoloženje. Kljub temu strokovnjaki pravijo, da si Kitajska ne more več privoščiti odlaganja reforme. Kot odgovor na pomisleke načrt ponuja alternativno možnost zgodnejše upokojitve, če delavci izpolnjujejo vsaj 20-letno delovno dobo, kar je več od prejšnje 15-letne zahteve.
Medtem ko je bilo zvišanje upokojitvene starosti manj drastično od pričakovanega, je vlada tudi obljubila, da bo obravnavala starostno diskriminacijo, povečala plačani dopust in vzpostavila splošno varstvo otrok, da bi razbremenila družine in ublažila vprašanje staranja prebivalstva.