- Sabotaža plinovoda Severni tok: Nemčija izdala nalog za aretacijo Ukrajinca Volodimirja Z.
- Kijev o sabotaži Severnega toka: Obtožbe so "popoln nesmisel"
Spomnimo, na plinovodih, zgrajenih za pretok ruskega plina v Nemčijo, je 26. septembra 2022 odjeknilo več eksplozij, pri čemer se je v ozračje sprostila večja količina metana. Preiskovalci so hitro ugotovili, da sta oba plinovoda poškodovana na več mestih in da je šlo za sabotažo. Pozneje se je začelo pojavljati vse več indicev, da bi lahko za sabotažo stali akterji, povezani z Ukrajino. Po tem, ko so preiskavo predčasno zaključili danski in švedski preiskovalci, ki so ocenili, da ta ni v njihovih prestolnici, so na delu ostali le še nemški prisojni organi, ki pa so o izsledih ves čas molčali. Vse do letošnjega avgusta, ko je v nemških medijih odjeknila vest, da je nemško pravosodje v povezavi s preiskavo že junija izdalo nalog za prijetje na poljskem živečega ukrajinskega državljana Volodimirja Z. Slednjega so poljski organi pregona izpustili iz rok in je pobegnil nazaj v Ukrajino. Nemško tožilstvo ga sumi, da je sabotažo izvedel v sostorilstvu s še dvema osebama, prav tako ukrajinskima državljanoma.
Še več prahu je nato dvignilo poročanje ameriškega časnika Wall Street Journal, pri katerem so trdili, da naj bi operacijo najprej odobril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, a naj bi jo nato poskušal ustaviti, vendar pri tem ni bil uspešen. Operacijo naj bi financiral zasebni kapital, njeno izvedbo naj bi nadzoroval pozneje odstavljeni in nato odlikovani nekdanji vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Valerij Zalužni. Ideja o operaciji naj bi sicer v samem začetku zrasla na zelnikih z alkoholom podkrepljenih visokih ukrajinskih časnikov in poslovnežev, ki so proslavljali uspehe na kijevski fronti, kjer so uspeli ustaviti rusko ofenzivo. Med proslavljanjem naj bi nato nekdo v opoju alkohola in domoljubja predlagal razstrelitev plinovoda, trdijo v časniku, ki se pri poročanju opira na vire znotraj ukrajinske vojske. Sabotažo naj bi glede na izsledke preiskave izvedla šestčlanska ekipa potapljačev. Vse to je že znano, zdaj pa je v nemških medijih odjeknila nova vest, zaradi katere so na udaru tudi poljske oblasti.
So vedeli tudi Poljaki?
Nemški časnik Die Welt namreč zdaj poroča, da nemški preiskovalci Poljsko obtožujejo oviranja preiskave. Tako nemško državno tožilstvo kot zvezna kriminalistična policija Poljski v prvi vrsti očitata, da niso izvršili evropskega naloga za prijetje Volodimirja Z., ki je v času izdaje naloga še živel v bližini Varšave. Eden od uradnikov, ki je blizu preiskavi, je za Die Welt dejal, da je Poljska preiskavo sabotirala, še ena oseba blizu preiskavi pa je vse skupaj označila za »oviranje pravosodja.«
»Poljska vlada ga je očitno izpustila, da bi prikrila svojo vpletenost v napad na plinovod,« je za časnik dejal nekdanji vodja nemške obveščevalne službe BND Aufust Hanning, ki je prepričan, da sta za obstoj načrtov o sabotaži vedela tako ukrajinski predsednik Zelenski kot poljski predsednik Andrzej Duda. Dejal je, da je »nepredstavljivo, da bi operacije takšnih razsežnosti potekale brez odobritve političnih voditeljev v vpletenih državah.« Nemški preiskovalci trdijo, da so se potapljači, ki so izvedli sabotažo, za to usposabljali na Poljskem, pri čemer po poročanju časnika menijo tudi, da so jim morda poljske oblasti pri operaciji nudile logistično podporo. Do kraja eksplozij naj bi se odpeljali z zdaj že znamenito jadrnico Andromeda, pri čemer naj bi se na poti ustavili v poljskem pristaniškem mestecu Kołobrzeg, kjer naj bi na jadrnico natovorili vso opremo, potrebno za sabotažo.
Da Poljska nekaj skriva, so nemški preiskovalci začeli sumiti, ko jim poljske oblasti načrtno niso izročile videoposnetkov iz marine v Kołobrzegu, še poroča Die Welt.
Poljaki so ogorčeni
»Obtožbe, da je Ukrajina to dejanje izvedla z vedenjem Poljske, so povsem neutemeljene,« se je za časnik odzval vodja poljskega urada za nacionalno varnost (BBN) Jacek Siewiera. Siewiera trdi, da obtožbe in namigovanja prihajajo iz zaprtega kroga nekdanjih nemških proruskih uradnikov, ki v Nemčiji niso več na vodilnih položajih. »Upam, da nimamo opravka z organizirano dezinformacijsko kampanjo, v kateri so ljudje dopustili, da jih uporabljajo kot orodje za obtoževanje Poljske,« je še namignil Siewiera, ki je poudaril, da tudi Poljska preiskuje vse sledi, tudi možnost, da je v napad vpletena Rusija. To možnost, da je šlo za tako imenovano operacijo pod lažno zastavo (false flag), so sicer že zavrnili nemški preiskovalci, ki so prepričani, da je ukaz za sabotažo prišel od Zalužnija.
Na dogajanje se je že avgusta odzval poljski premier Donald Tusk, ki je dejal, da je edina stvar, ki jo lahko storijo »pobudniki in pokrovitelji projektov Severni tok 1 in 2, ta, da se opravičijo in molčijo.« Nemške oblasti medtem glede preiskave in obtožb še naprej molčijo. Kot je že avgusta, ko so na plano pricurljale prve obtožbe, navedlo nemško pravosodno ministrstvo, zvezna vlada domnevnih izsledkov preiskave v medijih ne bo komentirala.
Osumljenec Volodimir Z. se medtem še vedno nahaja v Ukrajini, ki svojih državljanov ni dolžna izročati Nemčiji ali kateri drugi državi članici EU, poroča Politico. V zemljo naj bi se ugreznili tudi vsi preostali glavni osumljenci. Politico še poroča, da je zadevo komentiral tudi neimenovan visoki ukrajinski uradnik, ki naj bi bil vpleten v sabotažo. Obtožbe je označil za »smešne. A če bi res bila v ozadju napada Ukrajina, bi morala Nemčija preiskavo ustaviti, ker je bila za Kijev to legitimna vojaška tarča.«