- Švedi zaključili preiskavo eksplozij na plinovodih Severni tok
- Kaj so glede sabotaže Severnega toka odkrili Nemci? Na mizi v kabini plovila sledi eksploziva ...
Okoli sabotaže plinovoda Severni tok, ki so jo sprva preiskovali tako nemški kot danski in švedski pristojni organi, je bilo v zadnjem letu znanih kaj malo novih podrobnosti. Kot smo že poročali, so svoji preiskavi na začetku letošnjega leta brez epiloga zaključili tako Švedi kot Danci, saj so prišli do sklepa, da ta ni v njihovi pristojnosti. S preiskavo so tako nadaljevali le še nemški preiskovalci. Spomnimo, na plinovodih, zgrajenih za pretok ruskega plina v Nemčijo, je 26. septembra 2022 odjeknilo več eksplozij, pri čemer se je v ozračje sprostila večja količina metana. Preiskovalci so hitro ugotovili, da sta oba plinovoda poškodovana na več mestih in da je šlo za sabotažo. Pozneje se je začelo pojavljati vse več indicev, da bi lahko za sabotažo stali akterji, povezani z Ukrajino.
Nemški mediji ARD, Süddeutsche Zeitung in Die Zeit zdaj poročajo, da je nemško sodišče v povezavi s sabotažo že junija izdalo nalog za aretacijo ukrajinskega državljana, ki živi na Poljskem. Šlo naj bi za inštruktorja potapljanja Volodimirja Z., ki naj bi sabotažo izvedel v sostorilstvu s še dvema osebama, prav tako ukrajinskima državljanoma.
Ukrajinske oblasti kakršno koli povezavo s sabotažo vztrajno zavračajo. Zaenkrat ni znano, kdo je operacijo naročil, nemški kriminalisti pa po poročanju medijev doslej niso našli nobene povezave med osumljenci in ukrajinsko vlado.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kaj so odkrili nemški kriminalisti?
Volodimir naj bi s še dvema osebama stopil v stik z mornarjem jadrnice Andromeda, ki pluje pod nemško zastavo in ki je bila zasidrana v pristanišču na nemškem otoku Rügen. Po poročanju nemških medijev jih je nato ta oseba odpeljala do mesta sabotaže, kjer sta se nato s potapljaško opremo do plinovoda spustili dve osebi. Mornar naj bi enega od trojice med zaslišanjem prepoznal na fotografijah, ki so mu jih pokazali kriminalisti. Prav tako naj bi nadzorne kamere na otoku Rügen 22. septembra ujele bel kombi, v katerem se je nahajala oseba, podobna Volodimirju Z. Kriminalisti domnevajo, da so osumljenci s tem kombijem do jadrnice prepeljali potapljaško opremo in druge pripomočke. V kolikor obtožbe držijo, sta se morala dve osebi spustiti do globine približno 70 do 80 metrov in tam na plinovod namestiti eksploziv. Nemški preiskovalci, ki so to možnost omenjali že januarja 2023, so takrat izrazili mnenje, da bi usposobljen potapljač to operacijo lahko izvedel.
Kar zadeva osumljenca, ki ga iščejo, naj bi nazadnje živel v vasi v bližini Varšave, a naj bi se trenutno skrival na neznani lokaciji. Poraja se vprašanje, zakaj ga poljske oblasti po izdaji naloga za aretacijo niso aretirale. Kot poroča ARD, so Nemci poljske oblasti že večkrat obtožili, da čeprav niso sodelovale v sabotaži, so jo po dogodku tiho podpirale. Da so prejeli nalog za aretacijo, so danes potrdili v poljskem državnem tožilstvu. Na vprašanje, zakaj ga niso pridržali, so odgovorili, da je Volodimir na začetku julija letos Poljsko zapustil čez poljsko-ukrajinsko mejo.
Nemškim kriminalistom sta znana tudi preostala dva osumljenca. Šlo naj bi za zakonca in inštruktorja potapljanja, ki pa zanikata, da bi Volodimirja Z. sploh poznala. Trdita še, da sta bila v času sabotaže na dopustu v Bolgariji. Kaj več o teh dveh osebah trenutno ni znanega.
Nemško državno tožilstvo po poročanju tiskovne agencije Reuters poročanja nemških medijev še ni komentiralo. Prav tako zaenkrat molčijo na nemškem pravosodnem in notranjem ministrstvu.