Vse več podrobnosti

Kijev o sabotaži Severnega toka: Obtožbe so "popoln nesmisel"

S.R./STA
15. 8. 2024, 16.38
Posodobljeno: 15. 8. 2024, 16.53
Deli članek:

V zadnjih dveh dnevih na plano curlja vse več informacij o izsledkih nemške preiskave sabotaže plinovoda Severni tok. Potem ko je odjeknila vest, da je nemško pravosodje v povezavi s sabotažo izdalo tiralico zoper ukrajinskega državljana, zdaj ameriški časnik Wall Street Journal (WSJ) poroča, da naj bi bile s sabotažo povezane tudi ukrajinske oblasti.

Profimedia
Po seriji eksplozij 26. septembra 2022 je plin uhajal v morje v bližini danskega otoka Bornholm.

Spomnimo, nemški mediji ARD, Süddeutsche Zeitung in Die Zeit so v torek in sredo poročali, da je nemško sodišče v povezavi s sabotažo že junija izdalo nalog za aretacijo ukrajinskega državljana, ki živi na Poljskem. Šlo naj bi za inštruktorja potapljanja Volodimirja Z., ki naj bi sabotažo izvedel v sostorilstvu s še dvema osebama, prav tako ukrajinskima državljanoma.

Trojica naj bi se skupaj z mornarjem jadrnice Andromeda, ki pluje pod nemško zastavo in ki je bila zasidrana v pristanišču na nemškem otoku Rügen, odpeljala do mesta sabotaže, kjer sta se nato s potapljaško opremo do plinovoda spustili dve osebi. V kolikor obtožbe držijo, sta se morala dve osebi spustiti do globine približno 70 do 80 metrov in tam na plinovod namestiti eksploziv. Volodimir, ki ga zdaj iščejo, naj bi nazadnje živel v vasi v bližini Varšave, a naj bi se trenutno skrival na neznani lokaciji. Da so prejeli nalog za aretacijo, so včeraj potrdili v poljskem državnem tožilstvu, a so dejali, da ga niso pridržali, saj da je na začetku julija letos Poljsko zapustil čez poljsko-ukrajinsko mejo.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Še bolj pikantne so podrobnosti iz poročanja WSJ. Po navedbah časnika naj bi operacijo najprej odobril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki jo je nato poskusil preklicati, vendar neuspešno. Operacijo naj bi financiral zasebni kapital, njeno izvedbo naj bi nadzoroval pozneje odstavljeni in nato odlikovani nekdanji vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Valerij Zalužni. Ideja o operaciji naj bi sicer v samem začetku zrasla na zelnikih z alkoholom podkrepljenih visokih ukrajinskih časnikov in poslovnežev, ki so proslavljali uspehe na kijevski fronti, kjer so uspeli ustaviti rusko ofenzivo. Med proslavljanjem naj bi nato nekdo v opoju alkohola in domoljubja predlagal razstrelitev plinovoda, trdijo v časniku, ki se pri poročanju opira na vire znotraj ukrajinske vojske.

V Kijevu so navedbe odločno zavrnili. "Vpletenost Ukrajine v eksplozije na Severnem toku je popoln nesmisel. Takšna dejanja za Ukrajino niso imela nobenega smisla," pa je za francosko tiskovno agencijo AFP danes poudaril svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Podoljak je prst krivde še enkrat uperil v Rusijo. Dejal je, da "takega dejanja ni mogoče izvesti brez zajetnih tehničnih in finančnih virov .... in kdo je to posedoval v času sabotaže? Samo Rusija."

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost