V mimohodu držav sta slovensko zastavo nosila rokometašica Ana Gros in kanuist Benjamin Savšek. Tokratna otvoritvena slovesnost je bila nekaj posebnega, saj je prvič niso pripravili na stadionu, pač pa na vodi. Na več kot 90 ladjicah so olimpijske delegacije pred stotisoči gledalcev na obrežju plule po reki Seni skozi center Pariza - mimo znamenitosti, kot sta katedrala Notre Dame in muzej Louvre.
Uradno bo igre otvoril predsednik Macron
Slovesnost se je začela ob 19.30. Po šestih kilometrih vožnje proti severozahodu se je parada ladjic ustavila na trgu Trocadero tik ob Eifflovem stolpu. Na čelu parade je bila že po tradiciji grška olimpijska odprava, zadnje mesto je pripadlo gostiteljem Francozom. Preostale delegacije so se zvrstile po francoskem abecednem redu držav. Slovenski športniki so na ladjici prispeli skupaj s olimpijci Slovaške in Somalije.
Sledil je protokolarni del, uradno je igre odprl francoski predsednik Emmanuel Macron, olimpijski ogenj pa sta skupaj prižgala francoska atletinja Marie-José Pérec in judoist Teddy Riner.
Nastopajoči so dobro varovana skrivnost
Nastopilo je 400 plesalcev in 3000 umetnikov. Z barvitim dogodkom, poimenovanim Široko odprte igre, so v 12 različnih prizorih predstaviti francosko kulturno dediščino. Nastopajoči so bili dobro varovana skrivnost. Na milijone gledalcev na prizorišču in pred televizijskimi zasloni je med drugim prisluhnilo pevkama Lady Gaga in Ayi Nakamura.
Rdeča nit spektakla: ljubezen in raznolikost
Rdeča nit spektakla, ki si ga je zamislil gledališki režiser Thomas Jolly, znan predvsem po svojem rock-opera muzikalu Starmania, naj bi bili ljubezen in raznolikost. Na slovesnosti se je zvrstilo okoli 120 najvišjih predstavnikov držav, med njimi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob, ki sta v četrtek začela obisk v Parizu.
Cene vstopnic za posebne tribune do 2700 evrov
Občinstvo je dogodek spremljalo s posebnih tribun, kjer so cene vstopnic segle vse do 2.700 evrov, večina pa spremlja brezplačno z obrežja reke Sene. Uvod v igre v Parizu je prva slovesnost v zgodovini iger moderne dobe, kjer večini gledalcev ne bo treba plačati za ogled dogodka. Olimpijada bo potekala do 11. avgusta, prvi zmagovalci bodo znani že v soboto.
Slovenci bodo na olimpijskih igrah v Parizu poskušali dopolniti bogato bero medalj z dosedanjih iger. Na zadnjih poletnih olimpijskih igrah, ki so bile leta 2021 v Tokiu, so jih osvojili pet, od tega tri zlate. Dva tokijska zlata olimpijca bosta svoja naslova branila tudi v Parizu, to sta kanuist na divjih vodah Benjamin Savšek in športna plezalka Janja Garnbret.
Slovenska odprava je največja doslej, tudi zaradi treh ekipnih nastopov - rokometašev, rokometašic in odbojkarjev. Medtem ko ima moška rokometna reprezentanca skozi zgodovino že nekaj izkušenj z dosedanjimi tremi nastopi na olimpijskih igrah, so rokometašice in odbojkarji tokrat na olimpijske igre odpotovali prvič.