Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
S 24. aprilom
Čas branja 7 min.

Kadilci pozor, prihaja nova prepoved in visoke globe za kršitelje


D.K.
11. 4. 2025, 12.54
Posodobljeno
15:48
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenija bo 24. aprila 2025 naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih, saj bo začela veljati prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za RS za javno zdravje (NIJZ). Ob tem so še poudarili, da je Slovenija s prepovedjo arom v elektronskih cigaretah med najnaprednejšimi državami EU

kajenje
Profimedia
Slovenija s prepovedjo arom v elektronskih cigaretah med najnaprednejšimi državami Evropske unije.

S tem se bo Slovenija pridružila najnaprednejšim državam članicam EU, in sicer Estoniji, Litvi, Latviji, Danski, Madžarski, Nizozemski in Finski, ki so že uvedle podobne ukrepe, kljub temu da na ravni EU to še ni obvezno za vse države članice, pojasnjujejo pri NIJZ. 

Generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Marinko je ob tem povedala, da zakonodajni ukrep temelji na novem pravilniku o poročanju o tobačnih in povezanih izdelkih ter aromah v elektronskih cigaretah in posodicah za ponovno polnjenje, ki ga je sprejelo ministrstvo za zdravje. Ta v 13. členu, po vzoru Nizozemske, poimensko navaja 16 snovi, ki so kot aroma dovoljene v tekočini ali kakršni koli drugi komponenti elektronskih cigaret z nikotinom ali brez nikotina in njihovih posodic za ponovno polnjenje. Vse ostale snovi, ki bi lahko dodale druge privlačne arome, bodo od 24. aprila 2025 dalje prepovedane. Nizozemci so prepoved arom uveljavili lani in prvi rezultati so spodbudni, saj kažejo, da je poraba elektronskih cigaret padla tako med mladostniki kot med odraslimi, in sicer dnevna uporaba iz 29 % na 18 %, tedenska uporaba iz 30 % na 14 % in mesečna uporaba iz 42 % na 16 %.

elektronska cigareta, vape, vejp.jpg
Profimedia
Nikotin je ena najbolj zasvojljivih snovi. Velika večina kadilcev pa začne kaditi še pred polnoletnostjo.

Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov poleg klasičnih tobačnih izdelkov določa tudi povezane izdelke: elektronske cigarete in njihove posodice za polnjenje s tekočino z nikotinom in brez nikotina, novi tobačni izdelki – npr. ogrevani tobačni izdelki, zeliščni izdelki za kajenje in zeliščni izdelki za segrevanje, novi nikotinski izdelki – npr. nikotinske vrečke. Za vse te povezane izdelke veljajo enake določbe, kot za klasične tobačne izdelke na področju prepovedi uporabe v zaprtih javnih in delovnih prostorih, kot so npr. šole, bolnišnice, gostinski prostori, prireditveni in športni objekti, tudi javna prevozna sredstva, zunaj na funkcionalnih zemljiščih objektov vzgoje ali izobraževanja (npr. igrišča, dvorišča vrtcev, šol)  ter v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih; na področju popolne prepovedi oglaševanja, sponzoriranja in doniranja; na področju prodaje mladoletnim, ki teh izdelkov ne smejo niti prodajati; ter na področju prepovedi prodaje prek interneta oz. na daljavo. Obvezna pa je tudi pridobitev dovoljenja za prodajo tobaka, vseh tobačnih in povezanih izdelkov.

V zadnjem času so se na tržišču začeli pojavljati številni novi izdelki, ki ne vsebujejo tobaka, vsebujejo pa nikotin, kot npr. elektronske cigarete-vejpi, ki poleg tega vsebujejo tudi številne privlačne sladke in sadne arome, ki posebej privlačijo mlade. Vendar pa ima lahko vdihovanje arom zelo škodljive učinke na zdravje.

Globe od 800 do 50.000 evrov

Zakon določa globe za kršitve, in sicer za pravno osebo od 4.000 do 33.000 evrov za odgovorne osebe od 800 do 2.000 evrov in za samostojne podjetnike posameznike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost od 1.600 do 8.000 evrov. Globa za prodajo brez dovoljenja pa je za pravno osebo in samostojnega podjetnika posameznika 50.000 evrov, za njihove odgovorne osebe pa 5.000 evrov. Pri kršitvah, ki se nanašajo na same izdelke, kot je npr. tudi nova prepoved arom v elektronskih cigaretah, se poleg globe tudi odvzame izdelke, ki so predmet prekrška.

Posebne prepovedi in omejitve veljajo tudi za posameznike

Če posameznik prodaja ali brezplačno ponuja tobak, tobačne ali povezane izdelke, je od lani zanj določena globa od 3.000 do 5.000 evrov. Če pa posameznik npr. nakupuje preko spleta ali na daljavo je globa od 125 do 5.000 evrov, zakon pa nalaga tudi odvzem izdelkov, ki so predmet prekrška.

Koliko vas bo stalo stanje v vozilu ob prisotnosti mladoletnih?

Upoštevanje prepovedi kajenja oz. uporabe drugih povezanih izdelkov mora sicer zagotoviti lastnik, najemnik ali upravitelj prostorov, v katerih je prišlo do kršitve, hkrati pa so z novelo zakona zvišali tudi globo za posameznika, če kadi ali uporablja povezane izdelke, tam, kjer je prepovedano in zanj znaša od 125 do 5.000 evrov, opozarjajo pristojni. Globa za kajenje ali uporabo povezanih izdelkov v vozilih v prisotnosti mladoletnih pa je 250 evrov. 

kajenje
Profimedia
Do lani je globa znašala 125 evrov, sedaj pa lahko znaša tudi do 5000 evrov. Globa za kajenje ali uporabo povezanih izdelkov v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih je 250 evrov.

Prepoved kajenja v zaprtih prostorih velja za vse oblike kajenja, ne glede na vrsto izdelka ­– tudi za elektronske cigarete, ogrevane tobačne izdelke, šiše, zeliščne izdelke za kajenje in tako imenovane nove izdelke (vejpe, pode, puffe, barre, vodne pipe oziroma šiše, IKSe, HEETSe).

Izberi sebe, ne kajenja!

V podporo zakonodajnim ukrepom bo Ministrstvo za zdravje ponovno pričelo s kampanjo Izberi sebe, ne kajenja!, s katero ozavešča o škodljivosti tobačnih in povezanih izdelkov ter spodbuja mladostnike k izbiri zdravega življenjskega sloga.

Elektronske cigarete lahko tudi že pri kratkoročni uporabi privedejo do pomembnih posledic za zdravje, predvsem zdravje dihal je opozorila izr. prof. dr. Mihaela Zidarn z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik. Izpostavila je, da so simptomi bolezni dihal pri najstnikih piskanje, kašljanje in izkašljevanje, težje dihanje ter poslabšanje astme.

Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ob tem opozorila, da so privlačne arome eden izmed glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Odstotek kadilcev je višji med moškimi kot ženskami,  skrb zbujajoče stanje pri mladih kadilcih

V Sloveniji tobak kadi nekaj več kot vsak peti (22 %) odrasli prebivalec, star 15-74 let (2023). Odstotek kadilcev je višji med moškimi kot ženskami. Med odraslimi prebivalci v letu 2023 beležijo 4 % uporabnikov elektronskih cigaret, 3 % uporabnikov ogrevanih tobačnih izdelkov, 1 % uporabnikov brezdimnih tobačnih izdelkov in 1 % uporabnikov nikotinskih vrečk. Odstotki uporabnikov teh izdelkov so višji v mlajših starostnih skupinah. Med mladostniki so celo nekajkrat višji kot med odraslimi. V raziskavi med anketiranimi dijaki 2. letnikov srednjih šol v Sloveniji, ki so v povprečju stari 16 let, konec leta 2023 beležijo 30 % uporabnikov elektronskih cigaret, 8 % uporabnikov ogrevanih tobačnih izdelkov ter med 12-14 % uporabnikov brezdimnih tobačnih izdelkov oziroma nikotinskih vrečk. To so odstotki trenutnih uporabnikov, še višji pa so odstotki anketiranih dijakov, ki so kadarkoli v življenju uporabili te izdelke.

Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki še posebej tvegana

Nikotin povzroča zasvojenost, mladostniki pa so zelo in bolj dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom kot odrasli. Mlajši kot je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in močneje bo zasvojen. Nikotin pri mladostnikih poveča tveganje za zasvojenost z drugimi psihoaktivnimi snovmi. Mladostništvo je ključno obdobje za razvoj možganov. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti. Posebej skrb zbujajoče pa je, da uporaba teh izdelkov (elektronskih cigaret, brezdimnih tobačnih izdelkov) med mladostniki tudi poveča tveganje za začetek in nadaljevanje kajenja cigaret, opozarjajo pri NIJZ.

"Zaradi kratkoročnih posledic za zdravje in še ne v celoti raziskanih učinkov na zdravje ob dolgoročni uporabi je ključno, da uporabo izdelkov s tobakom oziroma nikotinom preprečujemo, še posebej med mladostnikiin mladimi odraslimi, to sta starostni skupini, v katerih se praviloma začne uporaba teh izdelkov," je še povedala Helena Koprivnikar in ob tem poudarila tudi pomen učinkovitega nadzora nad izvajanjem veljavne zakonodaje, saj prav kršitve pogosto omogočajo visoko dostopnost teh izdelkov mladim. Zavzela se je tudi za sprejetje dodatnih ukrepov, kot so strožja regulacija prodajnih mest (npr. omejitev njihovega števila, vzpostavitev specializiranih trgovin ter določitev minimalne razdalje od krajev, kjer se zbirajo mladi (npr. šole)), in znatno višje cene teh izdelkov.

kajenje
Profimedia
Nikotin je ena najbolj zasvojljivih snovi. Velika večina kadilcev pa začne kaditi še pred polnoletnostjo. Zaradi bolezni povezanih s kajenjem, umre dve tretjini kadilcev. V Sloveniji letno zaradi kajenja umre več kot 3000 ljudi, vsak teden 60. Kajenje povzroča kar 16 vrst raka, številne bolezni dihal, srca in ožilja.

Po 24. aprilu 2025 bodo pristojni odvzeli vzorce e-cigaret ter izvedli poostren nadzor

Za uresničevanje zakonodaje sta pristojna tudi Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije in Finančna uprava Republike Slovenije. Oba organa bosta izvajala poostrene nadzore nad spoštovanjem zakonodaje z odvzemom vzorcev elektronskih cigaret, preverjanjem skladnosti izdelkov in glede na ugotovitve z odstranitvijo neskladnih izdelkov s trga.

Največ doslej ugotovljenih kršitev na področju uvoza s strani fizičnih oseb je povezanih z uvozom elektronskih cigaret (ali povezanih izdelkov), ki je prepovedan. FURS nadzor izvaja kontinuirano, uradne osebe so ves čas navzoče, tako v potniškem kot poštnem prometu, kjer so predmet nadzora vse pošiljke, ki prispejo iz tretjih držav.

Pri NLZOH Strokovno in tehnično v celoti pripravljeni 

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH)  je v okviru svojih pristojnosti zadolžen za obravnavo in notifikacijo tobačnih in povezanih izdelkov na trgu, pri čemer uporablja evropsko podatkovno bazo EU-CEG (skupni elektronski portal).

Lucija Smojver z NLZOH je ob tem pojasnila, da v skladu z zakonodajnimi spremembami pričakujejo visok upad števila elektronskih cigaret za enkratno uporabo in e-tekočin, saj bo s tem datumom prepovedana uporaba vseh arom z izjemo tobačnih. Hkrati pa je pozvala uvoznike in proizvajalce k umiku izdelkov iz baze EU-CEG, ki niso skladni z novo zakonodajo. "Če tega ne bodo storili, bomo te izdelke po 24. aprilu 2025 odstranili z naše zelene liste, saj ne bodo več dovoljeni za prodajo na slovenskem trgu. Prav tako opozarjamo, da so v skladu s prenovljeno zakonodajo predmet notifikacij tudi elektronske cigarete za enkratno uporabo in e-tekočine, ki ne vsebujejo nikotina. Za te izdelke prav tako velja prepoved vsebnosti arom, razen tobačnih."

V okviru uradnega nadzora, ki ga bo izvajal Zdravstveni inšpektorat RS, bo NLZOH izvajal analize za preverjanje skladnosti izdelkov s predpisi. "Za to smo strokovno in tehnično v celoti pripravljeni – z ustrezno opremo, validiranimi analitskimi metodami ter strokovno usposobljenim kadrom in ciljem – varovanje javnega zdravja ter zagotavljanje, da izdelki na trgu izpolnjujejo vse zahteve veljavne zakonodaje."


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.