V prvi razred

Vse več staršev odloži vpis otroka v osnovno šolo. Kaj meni stroka?

Petra Znoj
24. 2. 2025, 06.00
Posodobljeno: 24. 2. 2025, 08.54
Deli članek:

Februarja potekajo vpisi otrok v osnovno šolo. Vsako leto se vse več staršev odloča, da bodo vpis svojega otroka v prvi razred osnovne šole odložili za eno leto. Statistika kaže, da je delež takšnih odločitev v porastu.

Bobo
/

Če je v šolskem letu 2011/12 odložitev vpisa uveljavilo 5,1 % staršev otrok, se je v šolskem letu 2020/21 ta številka povzpela že na 12,4 %. Kljub rahlemu padcu v zadnjih letih število odlogov vpisov v prvi razred osnovne šole ostaja na relativno visoki ravni, okrog 11 odstotkov. Starši se za odlog odločajo iz različnih razlogov – nekateri menijo, da otrok še ni dovolj čustveno ali socialno zrel, drugi pa želijo svojim otrokom podaljšati brezskrbno otroštvo. Toda ali je odlog res vedno najboljša izbira?

Čeprav se starši bojijo prevelikih obremenitev za otroka, strokovnjaki poudarjajo, da je ustrezno zastavljen šolski program prilagojen šestletnikom in njihovim potrebam.

Kako poteka postopek odložitve vpisa?

Po Zakonu o osnovni šoli so starši dolžni vpisati otroka, ki bo v koledarskem letu dopolnil šest let. Če starši ali zdravstvena služba menijo, da otrok še ni pripravljen na šolo, lahko podajo predlog za odlog šolanja. Pri tem mora strokovna komisija, ki jo sestavljajo šolski zdravnik, svetovalni delavec ter učitelj ali vzgojitelj, oceniti otrokovo pripravljenost. Na podlagi mnenja komisije ravnatelj izda upravno odločbo, na katero se starši lahko pritožijo. Kljub temu v praksi šole pogosto sprejmejo odločitev staršev, tudi če ta ni strokovno utemeljena, saj se želijo izogniti morebitnim konfliktom.

Zrelost otroka za vstop v šolo je odvisna od več dejavnikov: telesne, osebnostne, socialne in intelektualne zrelosti. Otrok mora biti sposoben slediti učnemu načrtu, se vključiti v novo okolje in postati del učne skupnosti. Pri telesni pripravljenosti je pomembna razvitost motorike, čutil in splošno zdravstveno stanje. Osebnostna in socialna zrelost vključujeta samostojnost, sposobnost sodelovanja s sovrstniki ter odzivanje na uspeh in neuspeh. Intelektualna zrelost pa pomeni, da otrok razume osnovne pojme, ima razvite grafomotorične spretnosti in sposobnost koncentracije.

Otrok se razvija individualno, zato ni enotnega pravila, kdaj je pripravljen za šolo. Strokovnjaki poudarjajo, da je pri odločitvi ključnega pomena celostna presoja otrokovega razvoja.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Ali je odlog vedno prava izbira?

Razvojni psihologi pravijo, da je za večino otrok pri šestih letih primeren čas za začetek šolanja. Če ni resnih razvojnih težav ali posebnih okoliščin, lahko odlog šolanja otroku povzroči več škode kot koristi. Nekateri otroci, ki še eno leto ostanejo v vrtcu, se začnejo dolgočasiti in izgubijo motivacijo za učenje, drugi pa ob vstopu v šolo težje vzpostavijo stik z mlajšimi vrstniki. Po mnenju strokovnjakov je odločitev staršev pogosto subjektivna in temelji na njihovih izkušnjah ali skrbeh, ne pa nujno na realnih potrebah otroka. Šola bi morala biti okolje, ki se prilagaja otroku, ne obratno. Po drugi strani pa lahko nepripravljen otrok v šoli doživi stres, kar vpliva na njegovo samozavest in učni uspeh.

Mnogi starši se odločajo za odložitev vpisa, ker menijo, da bo otroku koristilo še eno leto brezskrbne igre. Vendar raziskave kažejo, da otroci, ki ostanejo v vrtcu, ne pridobijo vedno dodatnih prednosti. Nekateri se v novem šolskem letu ne znajdejo v družbi mlajših otrok, kar lahko vpliva na njihovo socializacijo in učno motivacijo.

Odgovornost tudi na strani šole

Ob uvedbi devetletke je bilo prvo triletje osnovne šole zasnovano kot mehkejši prehod iz vrtca v šolo, vendar so se v praksi zgodile spremembe, ki so ta prehod otežile. V prvih razredih je sprva poleg učiteljice otrokom pomagala tudi vzgojiteljica, a se je ta praksa postopoma opustila. Prav tako so iz številnih učilnic izginili igralni kotički, ki so omogočali lažji prehod na šolsko delo. Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na odločitev staršev za odlog vpisa.

Strokovnjaki opozarjajo, da mora biti odločitev za odlog skrbno pretehtana in utemeljena na strokovnih argumentih. Starši naj se posvetujejo s svetovalnimi delavci v vrtcih in šolah ter naj ne odločajo zgolj na podlagi osebnih občutkov ali trendov. Otroku lahko pomagajo pri prehodu v šolo tako, da ga spodbujajo k samostojnosti, mu omogočajo dovolj igre in gibanja, se z njim pogovarjajo in berejo knjige. Prvi razred ni le izziv, ampak tudi priložnost za razvoj novih spretnosti in navezovanje novih prijateljstev.

Odločitev o vpisu otroka v prvi razred je ena najpomembnejših, s katerimi se starši srečujejo. Čeprav je odlog v nekaterih primerih nujen, pa se strokovnjaki strinjajo, da je za večino otrok bolje, da v šolo vstopijo s svojimi vrstniki. Ključno je, da se pri tej odločitvi ne ravnamo po trendih, ampak vedno izhajamo iz dobrobiti otroka.

Zanimivosti

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem

krema za roke, nega rok
Nega rok

Naravni nasveti za nego izsušenih rok

ogljikovi hidrati
Prehrana po urah

Ogljikove hidrate uživajte samo do pol treh popoldne

tek na smuceh
Tek na smučeh

Priljubljena zimska aktivnost, ki požene kri po žilah

konopljika
Navadna konopljika

Vpliva na delovanje hipofize in posledično hormonov v telesu