Bolezen so potrdili na območju občine Pesnica v manjši reji s 160 kokošmi. Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava bolezni določilo območja z omejitvami, ki vključujejo območja določenih naselij v občinah Pesnica, Šentilj, Kungota, Lenart, Maribor, Sveta Ana in Sveti Jurij v Slovenskih goricah.
Kot so pojasnili na upravi za varno hrano, so pri rejcu izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Ob tem rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivajo k "previdnosti in doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov, vključno z izvajanjem ustreznih programov cepljenja, da bi zaščitili svoje živali in preprečili vnos bolezni v reje."
Na upravi za varno hrano so poudarili, da se lahko z izvajanjem ukrepov za zgodnje odkrivanje in hitro potrditev bolezni omeji širjenje bolezni in posledično zmanjša škoda, ki jo povzroči bolezen.
![Citypark vabi vse ljubitelje glasbe na Valentinov sejem](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/10/74141dcee741d0d2f2789c322db2506e/67a9f4cd2be10/74141dcee741d0d2f2789c322db2506e.jpeg)
Ekipa
Valentinov Groove v Cityparku: sejem »vinilk«, DJ nastopi in nagradna igra
Če rejci opazijo katerega od naslednjih znakov, naj takoj obvestijo veterinarja:
- zmanjšana poraba krme in vode za več kot 5 odstotkov;
- padec nesnosti za več kot 5 odstotkov;
- povišan dnevni pogin za več kot trikrat od pričakovanega;
- bolezenski znaki, kot so ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno obarvani iztrebki, tresenje in zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje, živali težko stojijo ali imajo spuščene peruti.
Kaj je atipična kokošja kuga?
Atipična kokošja kuga je nalezljiva virusna bolezen perutnine in ptic. Širi se s stikom z okuženimi pticami, s kontaminirano opremo, hrano, vodo in ljudmi. Okužene živali lahko virus širijo brez vidnih znakov bolezni. Najpogosteje zbolijo kokoši. Zgodnje odkrivanje in preventivno cepljenje sta ključna za preprečevanje širjenja.