"Pomursko kmetijstvo je specifično, brez njega ni kruha, kajti smo žitnica Slovenije. A se kmetje soočajo s številnimi izzivi, tudi zaradi predpisov države in Evropske unije, ki jih močno omejujejo," je izpostavil predsednik sveta območne enote Franc Grobnik.
Člani sveta so v razpravi posebej izpostavili zaraščanje Goričkega in upad govedoreje. Prepričani so, da bi morala zbornica za ustavitev zaraščanja najti načine za spodbujanje govedoreje, želijo si tudi, da bi bila govedoreja ponovno deležna višjih finančnih spodbud.
Rešitev v reji krav dojilj
Rešitev vidijo v reji krav dojilj, ki bi se lahko pasle po goričkih travnikih, s so na slednjih omejitve zaradi naravnega parka Krajinski park Goričko. So se pa ob tem spraševali, ali morda niso zaraščeni travniki priložnost, ki jo bo nekdo izkoristil za postavitev sončnih elektrarn.
"V občini Šalovci, kjer so nedavno pripravili posvet o razvoju kmetijstva na Goričkem, redita govedo samo še dva kmeta," je opozoril direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Murska Sobota Stanko Kapun, ki sicer vidi veliko možnosti v dopolnilnih dejavnostih. "Izziv je le, kako mlade prepričati, naj vztrajajo v kmetijstvu."
![Natural_Pharmaceuticals_witamina_D_VitaSolaris_D3_SI](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/01/27/d116129d01df33a82f5d80b884c238b4/67975cc317965/d116129d01df33a82f5d80b884c238b4.jpeg)
Zanimivosti
Zakaj dodajamo vitamin D in kolikšen mora biti dnevni vnos?
Poleg navedenega kmetovanje omejujejo območja Natura 2000, zbrani pa so izpostavili tudi dilemo v zvezi z morebitnim projektom namakanja iz reke Mure, če slednja spada v biosferno območje, na katerem so gradbeni posegi nedovoljeni.
Kako ohraniti vodne vire?
Na Apaškem polju se medtem soočajo z izzivi, kako s kmetovanjem ohranjati vodne vire. "Kmetovalci se zavedamo, kaj so vodni viri in skrbimo za to, da ohranjamo čisto vodo, a problem so tuji lastniki kmetijskih zemljišč iz sosednje Avstrije. Ti kupujejo fitofarmacevtska sredstva in semena v svoji državi, kjer so manj stroga pravila, uporabijo pa jih na naših poljih," je opozoril Grobnik.
V razpravi so člani sveta območne enote Kmetijsko gozdarske zbornice Murska Sobota tako opozorili tudi na stroga slovenska pravila in omejitve glede uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije bodo predlagali, da se zavzame za poenotenje pravil za celotno Evropsko unijo.
Na seji so se na kratko seznanili z aktivnostmi ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede objavljenih predlogov nove zakonodaje na področju kmetijstva in napovedali, da bo podrobnejša predstavitev zakonodaje 20. februarja v Rakičanu.