Umetna inteligenca

Primerjava Deepseek in ChatGPT: ista vprašanja, različni odgovori

S.R.
6. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Kako se kitajska aplikacija za umetno inteligenco Deepseek obnese v primerjavi z uveljavljenim ChatGPT?

Profimedia
ChatGPT je dobil kitajsko konkurenco.

Kitajsko zagonsko podjetje DeepSeek je s svojim novim jezikovnim modelom umetne inteligence DeepSeek R1 nedavno zatreslo svetovne borze. Padle so zlasti delnice ameriških in japonskih tehnoloških velikanov. ChatGPT in drugi jezikovni modeli umetne inteligence, ki jih razvijajo zlasti ameriška podjetja, so namreč naenkrat dobili močno in predvsem domnevno precej cenejšo konkurenco.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

V ZDA namreč v razvoj umetne inteligence vlagajo milijarde ameriških dolarjev, kar opravičujejo z visokimi stroški, ki jih terja usposabljanje jezikovnih modelov. V podjetju DeepSeek pa so po lastnih besedah za usposabljanje oziroma učenje modela porabili manj kot 6 milijonov dolarjev (5,7 milijona evrov), pri čemer naj bi jim tako sposoben jezikovni model uspelo razviti s precej manj zmogljivimi čipi Nvidie, kot so tisti najnaprednejši, ki jih za svoje jezikovne modele uporablja denimo ameriški OpenAI. Okoli te njihove trditve sicer obstaja precej dvomov.

Na trgu sicer obstaja veliko klepetalnih robotov, na časniku Večer pa so pod drobnogled vzeli trenutno najbolj slavna. Preverili so, kako se kitajski Deepseek obnese v primerjavi z uveljavljenim ChatGPT. Kako sta se obnesla? Preberite tukaj.