Finančno poročilo za prvih enajst mesecev leta 2024 razkriva finančne težave UKC Ljubljana, ki kljub povečanju obsega storitev beleži primanjkljaj v višini 32,9 milijona evrov, so iz bolnišnice sporočili po seji sveta zavoda.
V obdobju prvih enajstih mesecev leta 2024 je UKC Ljubljana ustvaril 722,87 milijona evrov prihodkov, medtem ko so odhodki znašali 755,78 milijona evrov. Pomanjkanje sredstev pripisujejo več dejavnikom, med drugim neustreznemu financiranju s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki ni priznal vseh opravljenih storitev, ter vplivu stavke zdravnikov in prenove glavne stavbe bolnišnice.
Na negativni izid poslovanja vpliva predvsem neplačano preseganje programa v višini 6,1 milijona evrov, nepriznavanje stroškov diagnostike v višini 5,3 milijona evrov ter plačilo dragih bolnišničnih zdravil brez ustrezne indeksacije v višini 2,3 milijona evrov. Prav tako sistem financiranja ne upošteva dejanske strukture zdravniških plač v UKC Ljubljana, kar predstavlja dodatnih 5 milijonov evrov bremena.
Kljub tem izzivom je bolnišnica v ambulantni dejavnosti presegla načrtovane storitve za skoraj 7 odstotkov, medtem ko je bolnišnično zdravljenje doseglo 99 odstotkov načrtovanega obsega, kar je glede na stavko in obnovitvena dela ocenjeno kot uspeh.
"V izjemno zahtevnem letu smo opravili več storitev, kot v enakem obdobju leta 2023. To štejemo kot uspeh. Še posebej, ker se je zaradi stavke povečal priliv urgentnih pacientov v UKC Ljubljana," so v sporočilu navedli generalnega direktorja bolnišnice Marka Juga.
Investicije in razvojne usmeritve
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Vodstvo UKC Ljubljana je svetu zavoda predstavilo še napredek pri ključnih investicijskih projektih, ki vključujejo energetsko sanacijo in prenovo negovalne bolnišnice, prenovo kopalnic in prezračevanja na hematološkem oddelku ter širitev dializnega centra v Kočevju.
Za leto 2025 so predvideni tudi večji dolgoročni projekti, kot so celostna prenova glavne stavbe, gradnja infekcijske klinike in nabava novih medicinskih naprav.
Korak k mednarodni kakovosti
Kljub finančnim izzivom UKC Ljubljana ostaja usmerjen v izboljšanje kakovosti zdravstvenih storitev. S 1. januarjem se je kot prva bolnišnica zunaj Nemčije in Švice pridružil Mednarodnemu združenju za kakovostno medicino (IQM), ki združuje 505 bolnišnic, vključno z uglednimi univerzitetnimi ustanovami, kot je bolnišnica Charité v Berlinu.
S to potezo klinični center uvaja napredne standarde spremljanja kakovosti zdravljenja na podlagi 500 kazalnikov na 17 strokovnih področjih. Jug meni, da gre za pomemben korak k večji transparentnosti in primerljivosti kliničnega centra z vrhunskimi mednarodnimi ustanovami, kar bo pripomoglo k izboljšanju obravnave bolnikov, so ga povzeli v sporočilu za javnost.
Svet zavoda je podprl strategijo vodstva in priporočil, da UKC Ljubljana svoje dosežke na področju kakovosti predstavi širši javnosti ter zdravstvenim institucijam, da bi spodbudil širše sistemske izboljšave v slovenskem zdravstvu.