Volilni sistem

Poslanci Svobode za spremembo ustave

S.R./STA
17. 1. 2025, 07.14
Posodobljeno: 17. 1. 2025, 07.14
Deli članek:

V Gibanju Svoboda bodo danes predstavili predlog za spremembo ustave, povezan z volilnim sistemom. Gre za uresničitev volje volivcev na lanskoletnem referendumu glede uvedbe preferenčnega glasu na volitvah v državni zbor. Ustavo bi spremenili v skladu s predlogom stranke NSi.

Sašo Bizjak
Državljani so lani odločali o treh referendumskih vprašanjih.

Predlog, ki ga bo danes predstavila poslanska skupina Svobode, sledi junijskemu posvetovalnemu referendumu, na katerem so volivci med drugim podprli uvedbo preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah. Pretresanje možnih scenarijev za uveljavitev volje volivcev doslej ni obrodilo sadov, ki bi prineslo zadostno poenotenje parlamentarnih strank.

Koalicija je pri doseganju dvotretjinske večine oz. 60 poslanskih glasov računala predvsem na podporo NSi. S slednjo so se tako dogovorili, da pripravi zanje sprejemljiv predlog, kar je najmanjša opozicijska stranka tudi storila, a kmalu zatem sprejela stališče, da so časi za ustavne spremembe v tem mandatu minili.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Kljub temu bodo v Svobodi poskusili s tem predlogom, saj ocenjujejo, da vsebinsko uživa največjo podporo med parlamentarnimi strankami. Predlog predvideva volitve po pet poslancev iz vsake izmed 18 volilnih enot, kar bi skupno število poslancev v slovenskem parlamentu ob dveh poslancih manjšin povečalo z 90 na 92. Slednje pa torej zahteva tudi začetek postopka spremembe ustave.

Poslanci Svobode so se sicer odločili predlog v parlamentarni postopek vložiti sami, v letu pred volitvami pa jih torej čaka iskanje zadostne politične volje za sprejem takšnega predloga.