Tradicija pisanja voščil ob velikonočnih praznikih je skorajda zamrla, digitalno transformacijo pa so še uspela preživeti voščila ob božično-novoletnih praznikih. A tudi v Pošti Slovenije se, enako kot v drugih evropskih poštnih operaterjih, soočajo s posledicami pospešene digitalizacije. »V Sloveniji beležimo upad pisemskih storitev za približno 50 odstotkov v zadnjih deset letih. Ta trend neprestanega upadanja količin beležimo nekje od leta 2011 naprej, izraziteje pa po letu 2015. Navedeno se pozna tudi pri prometu s pisemskimi pošiljkami v decembru, ki v primerjavi s preteklimi leti upada,« opažajo v Pošti Slovenije. Da bi ublažili padec oziroma ohranili tradicijo pisanja voščil, vsako leto izdajajo posebne priložnostne božične in novoletne praznične poštne znamke, razglednice. Letos so se povezali tudi s Slovensko smučarsko zvezo v dobrodelni prodajni akciji (dve razglednici in dve smučarski znamki), od katere del denarja namenjajo podpori mladim slovenskim alpskim smučarjem.
Za znamko B danes skoraj trikrat več
Vendar eno so promocijske dejavnosti, drugo pa cene, ki se vsako leto spreminjajo oziroma rastejo. Cene univerzalnih poštnih storitev so odvisne od rasti stroškov na enoto in jih potrjuje Agencija za komunikacijska omrežja in storitve, so pojasnili na Pošti Slovenije. Tako se je cena za standardno pismo v zadnjih treh letih od 2021 do 2024 zviševala med osem in 13 odstotki letno, v povprečju za 11 odstotkov. V desetih letih pa se je cena standardnega pisma (črkovna oznaka A) z 0,34 evra v letu 2014 zvišala na 0,84 evra v letu 2024. Cena za navadno pismo do 50 gramov (črkovna oznaka B) je v letu 2014 znašala 0,40 evra, v letu 2024 pa cena za navadno pismo do 50 gramov (črkovna oznaka B – neprednostno) znaša 1,12 evra, so s podatki postregli v Pošti Slovenije. Ob tem poudarjajo, da so cene slovenske pošte v notranjem prometu nižje od povprečne cene v državah EU in da so v skupini desetih najnižjih v EU. »Zviševanje cen prenosa pisemskih pošiljk je trend v večini evropskih držav, tudi v državah, kjer so nacionalni poštni operaterji deležni državne pomoči, tako imenovane subvencije za izvajanje univerzalne poštne storitve predpisane kakovosti.« Razlogi za povišanje stroškov prenosa pisemskih pošiljk pa so povsod zelo podobni – naglo zmanjševanje števila pisemskih pošiljk na eni strani, na drugi pa višanje stroškov dela in drugih stroškov ob pogosto nespremenjenih standardih kakovosti (dostopnost poštnega omrežja, roki prenos pošiljk in podobno).
Izpostavljeno
Kako do brezhibnih oblačil brez neskončnega likanja?
In kakšni so roki dostave? Večina pošiljk je po Sloveniji prenesena oziroma dostavljena že naslednji dan po oddaji, najkasneje pa v treh dneh. Decembra, ko je poštni promet povečan, v Pošti Slovenije priporočajo, da pošiljatelji svoja osebna voščila oddajo čim prej in ne čakajo na zadnje dni pred prazniki.
Kdaj izbrati znamko A in kdaj B oziroma kako prihraniti 28 centov
Črkovna oznaka A na znamki pomeni, da je plačana poštnina za prenos standardnega pisma po Sloveniji. To je pismo, težko do 20 gramov, in ima določeno velikost (od 14 x 9 cm do 16,5 x 23,5 cm). Pisma ne smejo vsebovati trdih, izbočenih predmetov, sponk … »Posebne zahteve glede vsebine, velikosti, ovojnine, naslova so potrebne zaradi strojnega usmerjanja pošiljk, ki je cenejše, zato je poštnina za standardno pismo nižja kot poštnina za navadno pismo enake velikosti.« Na Pošti Slovenije dodajajo: »Ovojnice so lahko vseh barv, izjema so le ovojnice temnih barv (črna, temno modra, rdeča …), ker to otežuje strojno branje naslovov. Na primer kadar je naslov napisan na ovojnico, ki je črne barve, ga stroj ne more prebrati in je potrebno ročno usmerjanje, kar vpliva tudi na ceno prenosa, ki je višja in je v tem primeru črkovna oznaka B.«