Tako kaže njegova drža, ko se vrstijo opozorila o varnostnih tveganjih v državi, spornih praksah znotraj lastnih vrst in ne nazadnje nezakonitem sklepu, ki je Senada Jušića povzdignil na vrh Policije.
Življenje v vzporednem svetu
»Minister Poklukar je izgubil stik z realnostjo,« je bil jasen vodja poslancev Nove Slovenije Janez Cigler Kralj, ko je predstavljal zahtevo za nujno sejo parlamentarnega odbora za notranje zadeve. Minister govori o tem, da je Slovenija varna država, medtem pa na slovenskih ulicah opazujemo prizore, ki jih poznamo iz akcijskih filmov in kriminalk. Sredi nakupovalnega središča v Ljubljani je množica slavila albanski praznik, policija pa je bila ob tem nemočna. »Ustavljali so promet, streljali v zrak in z albansko zastavo prekrivali policijski avtomobil. Ljudje se bodo začeli spraševati, kaj se bo zgodilo, če bodo ob nepravem času na nepravem mestu,« je dejal poslanec NSi Janez Žakelj. Cigler Kralj pa je dodal: »Ljudje imajo ob tem občutek, da je nekaterim dovoljeno vse, da delajo, kar jim pade na pamet. Predvsem pa ljudi moti, da ni več reda.« Dokaz, da policija varnostnih razmer v državi ne obvladuje več, je še mafijska likvidacija v Ljubljani, za katero naj bi policija vedela, a ni ukrepala.
Direktor, ki to ne bi smel biti
Izpostavljeno
Praznična čutnost: 5 nasvetov za izbiro popolnega perila
Takšni dogodki pritrjujejo ocenam, da je vodenje resorja neprimerno. Kako bi lahko bilo drugače, če je direktor Policije izbranec ministra, in ne strokovno usposobljen kandidat? Nezakonitost sklepa o imenovanju je ugotovilo upravno sodišče; pod vprašaj je postavilo izpolnjevanje pogojev za direktorski položaj. Da bi se zato Jušić moral posloviti od funkcije, meni tudi strokovna javnost.
Namesto varovanja nadzorovanje
Kot da to še ni dovolj, predsednik vlade Robert Golob izjavi, da so enote centra za varovanje – namesto da bi varovale – nadzorovale in da so od tam odtekali občutljivi podatki. Sam predsednik vlade pove, da ne zaupa policiji! Mar ni to znak za alarm? Najmanj, kar bi premier lahko storil, je, da bi zahteval umik odgovornih. Namesto tega dopušča, da so državljani izpostavljeni varnostnim tveganjem, ogrožena je tudi varnost policistov. Med njimi vlada kadrovska stiska in ta lahko po navedbah policijskih sindikatov še poslabša varnostne razmere.
In karavana gre dalje
»Hišica iz kart se sesuva,« je bila nazorna poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. Še vrsta drugih razlogov je, da se je NSi podala tudi v interpelacijo o delu in odgovornosti ministra Poklukarja. Pod dokument NSi so se podpisali opozicijski poslanci, saj menijo, da ravnanja ministra krhajo demokratično in pravno državo. V zreli demokratični državi bi takšni očitki notranjega ministra že davno odnesli! Čeprav tudi koalicijski partnerji vidijo, da s takšnim bremenom ni več mogoče verodostojno opravljati funkcije, se ministru za stolček ni treba bati. Dopustili bodo, da ostane na položaju pod pretvezo zaveze iz koalicijske pogodbe, v resnici pa iz strahu, da bi izgubili privilegije, ki jih prinaša oblast. Sporne prakse, ki rušijo zakonske in moralne standarde, se bodo tako še naprej zajedale v varnost ljudi. Je to tista drugačna Slovenija, ki so jo obljubljali ljudem?