Izbrisani

Pirc Musar vlado in poslance pozvala, naj "ta črn madež spravijo z mize"

A.S./STA
3. 12. 2024, 20.21
Posodobljeno: 3. 12. 2024, 20.21
Deli članek:

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor ponovno pozvala vlado in poslance, naj uredijo status izbrisanih. Letos je namreč enemu od izbrisanih iz Maribora, ki je skoraj dve leti bival v UKC Maribor, odobrila posebno dovoljenje za stalno prebivališče.

Bor Slana/STA
Seznanila se je s potekom gradnje stavbe oddelka za onkologijo

Kot je danes poročal časnik Večer, je moški nazadnje sedem let živel v zavetišču za brezdomce, čeprav ni imel dokumentov. Potem so ga zaradi slabega zdravja namestili v UKC Maribor, a se zaradi nepokretnosti v zavetišče ni mogel vrniti, iz bolnišnice pa ga niso smeli odpustiti, saj nima doma niti sorodnikov v Sloveniji.

Zanj se je zavzel socialni delavec v UKC Maribor, ki se je trudil, da bi mu uredil papirje in namestitev v katerem od domov za starejše, a ker moški ni imel stalnega prebivališča, to ni bilo mogoče, ker država ne bi imela osnove za plačevanje domske oskrbe. Zaradi posebnega dovoljenja, s katerim je dobil davčno številko, zavarovanje in socialne transferje ter namestitev v centru starejših, pa je lahko po 720 dneh hospitalizacije zapustil bolnišnico, piše Večer.

Bor Slana/STA
Predsednica republike je obiskala UKC Maribor

"To bom naredila za čisto vsakega, ta velik črn madež Republike Slovenije z izbrisanimi namreč do danes ni rešen," je danes v izjavi za medije poudarila Pirc Musar. Poudarila je, da si nihče ne zasluži umreti na cesti. "Ti ljudje imajo pravico do stalnega prebivališča, kar je pogoj, da lahko dobijo storitve, ki jih nudimo ljudem, predvsem je to zdravstveno varstvo," je dejala.

Po besedah Pirc Musar imajo v postopku še nekaj ljudi. "Če ne gre drugače, bomo delali od primera do primera. To je moja zaveza tem ljudem, ki trpijo zaradi krivic, ki so se zgodile v preteklosti," je zagotovila.

Bor Slana/STA
Sestala se je z vodstvom

Spomnila je na sistemski zakon, ki ga je vladi posredovala oktobra lani, pripravili pa so ga v Mirovnem inštitutu, Civilni iniciativi izbrisanih aktivistov in Amnesty International Slovenije. Kaj se dogaja s predlogom zakona, Pirc Musar ne ve, je pa pred kratkim govorila s ministrom za delo Luko Mescem, ki je naklonjen, da bi se to vprašanje rešilo. "Upam, da bo vlada izpolnila to obljubo in do konca svojega mandata vendarle popravila tudi to 33 let staro krivico," je povedala.

Po njenih navedbah so ureditev statusa izbrisanih v predvolilni kampanji obljubljale tudi nekatere stranke. Vlado in poslance pa je danes ponovno pozvala, naj "ta črn madež spravijo z mize", ker si to zaslužijo tu ljudje, predvsem teh 35, kolikor jih je identificiranih v Sloveniji in so popolnoma brezpravni".

Zanimivosti

2024_11_21_LFT_GM108_Malt_WEB_120-1024x683
Zanimivosti

Slovenske železnice prejele prestižno nagrado ETC, Rail Tourism Awards 2024

jezus
Kristijani ali judi?

Kdo so mesijanski judje, pripadniki vsega pol stoletja starega gibanja

dunaj, slovenske-železnice, praznična-mesta
Zanimivosti

Najlepši praznični izleti z vlakom

sušilna stroj, pralni stroj
Sušilni stroj

Previdno s sušenjem čipkastega perila in športne opreme

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice

parfum, darilo, prazniki, bozic, december, soliver
Zanimivosti

Izberite vonj, ki bo pisan na kožo