KPK namreč po številnih prekinitvah nadaljuje postopek preiskave zoper predsednika vlade Roberta Goloba zaradi sumov kršitve integritete v povezavi z domnevnimi nedovoljenimi političnimi pritiski na delo policije. Kot je znano, je prijavo na KPK podala nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki premierju očita, da se je vmešal v delo policije in druge pristojne državne organe.
KPK bo v sredo v zvezi z očitki opravila pogovore z več pričami, vključno z Golobom, kar je za STA potrdil njegov odvetnik Stojan Zdolšek. Da se bo Golob v sredo udeležil razgovora na KPK, so za STA potrdili tudi v kabinetu predsednika vlade. Policija je sicer Goloba zaradi domnevnih pritiskov kazensko ovadila, premier pa je očitke večkrat javno zavrnil. Oktobra je tako dejal, da ne gre za vmešavanje v delo policije, ampak za politični boj Tatjane Bobnar.
Politični boj užaljene političarke?
"To je politični boj užaljene političarke," je sredi oktobra Golob dejal glede kazenske ovadbe, ki jo je zoper njega na specializirano državno tožilstvo vložila policija.
"V teh dneh minevajo tri leta od zaplinjanja Ljubljane in najhujšega teptanja človekovih pravic v zgodovini samostojne Slovenije. Pri tem je najbolj bizarno, da sem jaz edini politik, ki je bil v vsem tem času ovaden, ker se je vmešaval v policijo," je v državnem poudaril Golob. Dejal je, da je kazenska ovadba del političnega boja, ki ga proti njemu od odstopa decembra 2022 bije nekdanja notranja ministrica Bobnar, in da bo, ker verjame v pravno državo, vse očitke zavrgel po pravni poti.
Ob tem je Golob spomnil na obtožbe, ki jih je bil deležen v primeru prijetja ruskih vohunov, češ da je vplival na datum aretacije, kar pa se je po njegovih besedah nato izkazalo za izmišljotino: "Danes so vsi dokazi na mizi, da so obtožbe, ki sta jih takrat navedla tako Boštjan Lindav (nekdanji v. d. generalnega direktorja policije op. a.) kot Tatjana Bobnar čista laž."
Prekinitve v postopku KPK
Preiskava KPK se je po daljšem zastoju znova nadaljevala avgusta. Zdolšek je namreč pred tem zahteval izločitev nekdanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega in zavrnitev zahteve za izločitev izpodbijal na sodišču. Savskemu je 31. julija prenehal mandat, z nastopom mandata nove namestnice predsednika KPK Tine Divjak 1. avgusta pa je postal razlog, zaradi katerega komisija ni mogla nadaljevati postopka preiskave, brezpredmeten. Senat je tako postal sklepčen. Senat je konec avgusta tudi sprejel sklep, da se Golobu omogoči vpogled v spis, torej v dokumentacijo, ki jo KPK vodi v tej zadevi.
A to ni bila edina prekinitev. Pred tem je morala KPK postopek začasno prekiniti, saj Golobu zaradi zadržkov Specializiranega državnega tožilstva (SDT) ni mogla zagotoviti celovitega vpogleda v spis in s tem vseh procesnih pravic. SDT pa je nato v začetku julija obvestilo KPK, da so prenehali razlogi, zaradi katerih bi aktivnosti komisije lahko škodovale interesom predkazenskega postopka.
KPK bi morala razgovore z Golobom in pričami nazadnje opraviti na začetku oktobra, a so se takrat nekatere priče opravičile, Golobov pooblaščenec Zdolšek pa je KPK posredoval obsežno dokumentacijo, iz katere izhajajo nova dejstva in dokazi, ter vložil tožbo zoper sklep o vpogledu v dokumentacijo. "Te je treba podrobno preučiti, zato da bodo razgovori z obravnavano osebo in pričami opravljeni celovito in v interesu hitrega zaključka postopka preiskave," so takrat zapisali na KPK.
Na KPK bodo v sredo predvidoma zaslišali tudi Bobnarjevo, nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, sedanjo državno sekretarko na notranjem ministrstvu Tino Heferle in tudi nekdanjega državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Branka Lobnikarja.