V večini podjetij s konkretnimi številkami še niso postregli. Izmed vseh, na katera smo se obrnili, bodo najvišje – sicer variabilne – nagrade izplačali v tehnološkem podjetju Datalab. V povprečju bodo znašale 4.900 evrov na zaposlenega. Natančni zneski so še v fazi potrjevanja, ko pa jih bodo v podjetju določili, nameravajo izplačila opraviti do konca leta. Imajo pa zaposleni tudi možnost izplačila nagrade v obliki delniških opcij, »s katerimi lahko svojo nagrado še povečajo,« so sporočili iz Datalaba.
Nagrado za poslovno uspešnost bodo prejeli tudi zaposleni v Lumarju. Podjetje, ki razvija energetsko učinkovite montažne hiše, jih bo v začetku januarja nagradilo z okoli 2.400 evrov bruto. Izplačilo bo za desetino višje v kot v letu 2023.
Dogovor o nagrajevanju ob koncu leta so ta teden sprejeli v lastniku Gorenja. Vodstvo skupine Hisense Europe in sindikat sta se dogovorila, da bo 5.500 zaposlenih v podjetjih skupine prejelo božičnico, ki bo znašala 900 evrov bruto, kar je 50 evrov več kot lani, izplačana pa bo 16. decembra.
Trgovci bodo večinoma nagrajevali
Znesek nagrade za poslovno uspešnost je znan tudi pri večini podjetij s trgovskimi verigami. Več kot dva tisoč zaposlenih v Hoferju bo decembra prejelo 400 evrov bruto, to je 100 evrov več kot lani. »Na višino nagrade ne vpliva morebitna odsotnost z dela, npr. iz naslova bolniškega staleža,« so zapisali pri podjetju in dodali, da so njihove sodelavke in sodelavci junija prejeli tudi regres v višini 1.800 evrov.
Nekaj več kot dva tisoč zaposlenih v Lidlu bo prav tako prejelo 400 evrov bruto nagrade iz naslova poslovne uspešnosti, ki pa bo izplačana na vrednostni kartici. Znesek bo enak za vse zaposlene, ne glede na to, ali so zaposleni za krajši ali polni delovni čas. »Zaposleni Lidla Slovenija bodo tako v letošnjem letu iz naslova poslovne uspešnosti skupno prejeli 800 evrov bruto; znesek v enaki višini (400 evrov) so prejeli že v marcu,« so sporočili iz službe za korporativno komuniciranje in poudarili, da so letos izplačali tudi doslej najvišji regres za letni dopust.
V Sparu bodo okoli 5.200 zaposlenim nagrado, ki je vezana na poslovno uspešnost, obračunali v višini 33 odstotkov plače. Povprečno izplačilo bo znašalo približno 584 evrov bruto. »Dodatno bo podjetje nagradilo tudi tiste zaposlene, ki so izkazali nadpovprečne individualne dosežke,« izpostavljajo v Sparu, kjer bodo nagrade izplačali 10. decembra. Zaposleni so letos dobili tudi regres, ki je znašal 2.000 evrov.
V Engrotušu, ki upravlja trgovine Tuš, odločitve glede izplačila božičnice še niso sprejeli. Lani so jo v znesku 190 evrov izplačali na vrednostni kartici.
Iz Mercatorja in Eurospina na naša vprašanja (še) niso odgovorili. V Mercatorju so lani v obliki bonov zaposlenim namenili 240 evrov božičnice.
Nagrada bo, a še ni jasno, kolikšna
Nekatera podjetja so odločitev, da bodo nagradila zaposlene, že sprejela, niso pa še določila višine nagrade. Iz sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja Eles so zagotovili, da znesek ne bo nižji od lanskega, ko so zaposlenim izplačali 1.400 evrov bruto. V Petrolu bodo izplačali nagrado za delovno uspešnost, a se še usklajujejo glede podrobnosti izplačila. Lani so zaposleni dobili 1.600 evrov bruto. Iz kidričevskega Taluma so sporočili, da je izplačilo za poslovno uspešnost v obliki 13. plače dogovorjeno s sindikatom; nagrada bo izplačana najkasneje do 31. decembra, njena višina pa je določena v deležu od načrtovanega dobička. Točne ocene poslovnega izida bodo znane v kratkem, takrat pa bodo v podjetju, kjer proizvajajo primarni aluminij in aluminijeve zlitine, opredelili znesek, ki ga bodo namenili nekaj več kot tisoč delavcem.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Božičnico bosta izplačala tudi dva farmacevta, Lek in Krka. Uprava podjetja s sedežem v Novem Mestu o višini še ni odločala (lani je znašala dobrih 2.174,70 evrov bruto), v Leku pa bodo »v skladu z izjemnimi dosežki in prizadevanji zaposlenih« znesek razkrili prihodnji četrtek. Lekovi zaposleni bodo 15. decembra prejeli sorazmerni znesek glede na čas zaposlitve v letošnjem letu, agencijski sodelavke in sodelavci pa bodo božičnico v enaki višini prejeli prek agencije. Lani je božičnica v Leku nanesla 1.750 evrov. »Poleg božičnice imamo z Lekovo kolektivno pogodbo urejeno tudi izplačilo za delovno in poslovno uspešnost, ki se obračunava glede na dejanski doprinos zaposlenega in uspešnost družbe,« so dodali v prvem slovenskem farmacevtskem podjetju, ki zaposluje približno štiri tisoč ljudi in je del švicarske skupine Sandoz. Izplačilo za delovno in poslovno uspešnost bodo zaposleni prejeli v začetku prihodnjega leta glede na rezultate in uspešnost v preteklem poslovnem letu.
Marsikje še brez odločitve o nagrajevanju
Bolj skopi z odgovori so bili v nekaterih drugih podjetjih. Pri Cinkarni Celje so zapisali, da bo odločitev o izplačilih nagrad zaposlenim znana v teh dneh in da jo bodo najprej sporočili nekaj več kot 700 zaposlenim. Odločitve o izplačilu nagrade za poslovno uspešnost še niso sprejeli v Darsu in Pošti Slovenije, pri kateri so zaposlene lani nagradili s 350 evri bruto.
V Slovenskem državnem holdingu, ki je lani zaposlenim izplačal tisočevrsko božičnico, so pojasnili, da uprava o nagrajevanju zaposlenih še ni odločala. Prav tako se o dodatnem plačilu zaposlenih še niso odločili pri dveh zavarovalničarjih, skupini Sava Re in Zavarovalnici Triglav.
V Telekomu Slovenije so lani izplačali božičnico v višini zadnje znane povprečne mesečne plače (2.174,40 evrov bruto). Kaj bo z izplačilom letos, se še niso odločili. »Morebitno izplačilo dela plače za poslovno uspešnost (13. plača) pa je odvisno od doseženih poslovnih rezultatov v posameznem letu,« so pojasnili pri telekomunikacijskem operaterju.
Božičnice pa ne morejo pričakovati zaposleni v NLB, saj je pri največji slovenski banki ne izplačujejo. Se pa uslužbenci lahko nadejajo nagrade za poslovno uspešnost, ki je urejena s kolektivno pogodbo in je odvisna od doseženih rezultatov banke. »Čeprav poslovnega leta še ni konec, ocenjujemo, da bodo rezultati matične banke izplačilo tudi letos omogočili,« so na naše vprašanje odgovorili v NLB in dodali, da datum in dejanski znesek izplačila sicer še nista znana.
V javnem sektorju božičnice (še) ni
Božičnice ali drugih oblik nagrajevanja ob koncu leta ne poznajo zaposleni v javnem sektorju. Na ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da nagrajevanje delovne uspešnosti ureja zakon o sistemu plač v javnem sektorju, in sicer so predvidene tri oblike variabilnega nagrajevanja. Javni uslužbenci so lahko nagrajeni na podlagi redne delovne uspešnosti, delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela ali prodaje blaga in storitev na trgu. Višina izplačila za redno delovno uspešnost je na letni ravni omejena na največ dve osnovni plači javnega uslužbenca, najvišje možno izplačilo iz naslova povečanega obsega dela pa znaša 50 odstotkov uslužbenčeve osnovne plače.
Minister za delo Luka Mesec je pred dvema letoma sicer napovedal, da bi v sklopu sprememb delovne zakonodaje uvedli »obvezno božičnico«, ki bi veljala tudi za zaposlene v javnem sektorju. Idejo so takrat podprli v sindikatih, nasprotovali so ji v gospodarstvu. Na ministrstvu za delo so nam razložili, da so uvedbo božičnice za vse zaposlene predlagali v reformi zakona o delovnih razmerjih (ZDR). »V pogajalskem procesu s sindikati in delodajalci smo prišli do kompromisne rešitve, in sicer do povišanja regresa in izplačila dela regresa kot zimskega dodatka. Žal tudi tak predlog za delodajalsko stran ni bil sprejemljiv,« so navedli pri pristojnem ministrstvu in poudarili, da je za spremembe ZDR potrebno soglasje vseh strani, torej vladne, sindikalne in delodajalske.
Izplačilo božičnice je tako prostovoljno. Vendar z ministrstva za delo sporočajo: »Minister Luka Mesec poziva vse delodajalce, ki jim poslovna uspešnost to omogoča, da svojim zaposlenim izplačajo božičnice ali druge oblike zimskih dodatkov.«