Vlada bo danes po napovedih obravnavala predlog zakona, s katerim bo predvidoma določen režim obratovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v prihodnjih letih, ko naj bi elektrarna v izogib stečaju primarno zagotavljala toploto za daljinsko ogrevanje v Šaleški dolini. Predlog zakona naj bi bil po nekaterih informacijah precej spremenjen glede na osnutek, ki je bil oktobra v javni obravnavi. Kakšne bodo nove rešitve, na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v sredo niso mogli povedati; dejali so, da so vsebino usklajevali na podlagi precej nasprotujočih si pripomb različnih deležnikov.
Teš naj bi opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za odjemalce na območju občin Velenje in Šoštanj, za kar bi lahko prejel državno nadomestilo skladno s pravili EU o državnih pomočeh. Družba namreč posluje nerentabilno in z letom 2025 ne bo več dovoljen sedanji način financiranja, ko Holding Slovenske elektrarne (HSE), v skupini katerega sta Teš in Premogovnik Velenje, Tešu krije razliko med (nižjo) prodajno in (višjo) proizvodno ceno elektrike.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Kaj je predvideval osnutek, ki je bil v javni obravnavi
Delovanje kot gospodarska javna služba naj bi bil edini način, da se družba izogne insolvenčnim postopkom oz. nedovoljeni državni pomoči in deluje naprej. Za proizvodnjo toplote bi Teš obratoval na tehničnem minimumu proizvodne moči, ki pa presega potrebno moč za proizvodnjo toplote, tako da bi proizvajal tudi viške električne energije. To naj bi pod določenimi pogoji lahko prodajal na trgu.
Osnutek zakona, ki je bil v javni obravnavi, je predvideval, da bi takšen režim veljal do vključno leta 2029, država pa bi v teh letih za nadomestilo namenila skupno 833 milijonov evrov. Po nekaterih informacijah naj bi bilo po novem obdobje trajanja režima krajše, posledično bi bilo nižje tudi nadomestilo.