Sindikat kritizira

Očitki vodstvu Mercatorja: Status družini prijaznega podjetja vse bolj pod vprašajem

P. S. / STA
19. 11. 2024, 20.11
Posodobljeno: 19. 11. 2024, 20.50
Deli članek:

Sindikat delavcev trgovine Slovenije se je odzval na vest o zapiranju preostalih trgovin Mercator Tehnike.

Tina Kosec/BOBO
Mercator se sooča z očitki sindikata.

V letu 2024 je Mercator, ki je od spomladi 2021 v lasti hrvaške kmetijsko-živilskopredelovalno-trgovske skupine Fortenova, ta pa je pravni naslednik Agrokorja, že zaprl 10 trgovin Mercator Tehnike, zdaj jim bo do konca leta sledilo še preostalih 23. M Tehnika (je) obstaja(la) od leta 2002, leta 2013 se je pripojila k matični družbi. Od leta 2015 je (bil) na čelu družbe Slavko Očko.
V Mercator Tehniki, ki ponuja belo tehniko, zabavno elektroniko, gospodinjske aparate, vse za dom in vrt, gradbeni material in tako dalje, je trenutno 439 zaposlenih, od tega 412 v maloprodaji in 27 v režiji. "Mercator bo poskrbel, da nihče od sodelavk in sodelavcev Mercator Tehnike ne bi izgubil delovnega mesta, vsem bo ponujeno novo delovno mesto. Vse aktivnosti pa v Mercatorju, kot vedno, usklajujejo tudi s socialnimi partnerji," so zapisali v Mercatorju, kjer so se za zaprtje po lastnih besedah odločili zaradi trendov na trgu in pri tem izpostavili vse več nakupov prek spleta, potrebna vlaganja v poslovne prostore in razmere na trgu dela. Vse to je vplivalo na poslovne rezultate M-Tehnike. Ključni artikli oziroma nabor izdelkov, ki so predstavljali večinski del nakupov, bodo tudi v prihodnje na voljo v večjih Mercatorjevih trgovinah.

Sindikat očita nepravilnosti

V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije so po objavi vesti o zaprtju trgovin vodstvu družbe Mercator in njenim lastnikom, hrvaški Fortenovi, poslali javno pismo. "Mercator je skozi desetletja zgradil svoj ugled kot 'najboljši sosed', pri čemer so imeli ključno vlogo zaposleni, ki so zvesto in predano sprejemali podjetje kot svoje. Poleg tega Mercator nosi tudi priznani status družini prijaznega podjetja, kar pa se, glede na nedavne dogodke, vse bolj postavlja pod vprašaj," je v pismu poudaril generalni sekretar sindikata Ladi Rožič, ki je izpostavil, da so nad načinom, kako se trenutno sprejemajo bistvene odločitve v Mercatorju, "globoko razočarani".
V tej luči je omenil enostranske odločitve o zaprtju poslovalnic Mercator Tehnike in Cash & Carry, o katerih so bili zaposleni obveščeni le pol ure pred uradno objavo. "To je očitno neskladno z zakonodajo, saj bi morale biti odločitve takega pomena predhodno usklajene s svetom delavcev," je podčrtal Rožič in se obregnil tudi ob prikrito ukinjanje delavskih pravic: "Humanitarni sklad, ki je bil ustanovljen z namenom pomoči zaposlenim v izrednih življenjskih situacijah, kot so poplave, požari, hude bolezni ali smrt v družini, že dalj časa ne deluje."

Sa. R.
Ladi Rožič, generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Brez zelene luči sveta delavcev ne more biti prodaje

Rožič je izpostavil tudi ogrožanje delavskih standardov. Vzpostavlja se namreč pritisk, da bi bilo treba počitniške zmogljivosti, ki so bile do oktobra 2024 zagotovljene kot del standarda za zaposlene, prodati, v sindikatu pa menijo, da je treba o takih vprašanjih slediti slovenski zakonodaji, kar pomeni, da brez zelene luči sveta delavcev prodaje ne more biti. Opozoril je še na ukinjanje varnostne službe. "Zaposleni se soočajo z vedno večjim številom napadov, prihaja pa tudi do fizičnih poškodb, kar je nesprejemljivo. Trgovke in trgovci so prepogosto prepuščeni sami sebi, ko pride do tovrstnih situacij," je povedal sindikalist.
Brez zadovoljnih in motiviranih zaposlenih Mercator po njegovih besedah ne bo mogel ohraniti ugleda in uspešnosti: "Kupci vse bolj prepoznavajo, da se za sijočo fasado skriva resno zanemarjanje socialnih pravic in vrednot, ki so bile ključne za Mercatorjev uspeh v preteklosti." Vodstvo družbe in njene lastnike je zato pozval k vzpostavitvi transparentnega socialnega dialoga, k spoštovanju slovenske zakonodaje in socialnih standardov, oživitvi humanitarnega sklada in ohranitvi počitniških zmogljivosti, premisleku o nadaljnjih dejanjih, vzpostavitvi zadostnega števila varnostnikov ter zavedanju, "da ima tudi glas zaposlenih moč in da bo ignoriranje teh pozivov imelo posledice tako znotraj podjetja kot v javnem prostoru".

Največji zaposlovalec v Sloveniji

Mercator je sicer največji slovenski trgovec in hkrati tudi največji zaposlovalec v državi. Družba je imela konec leta 2023 7781 zaposlenih, kar je 7,5 odstotka manj kot leto prej, od tega 7609 za nedoločen čas. Mercator je lani ustvaril 1,3 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo štiri odstotke več kot leto prej. Po 12,2 milijona evrov čistega dobička v letu 2022 je lansko leto sklenil s 47,8 milijona evrov izgube. Prihodki od prodaje trgovine na drobno so porasli za 5,5 odstotka na 1,04 milijarde evrov. Poslovni izid pred obrestmi, davki in amortizacijo je ob upoštevanju enkratnih učinkov znašal 45,1 milijona evrov, kar je 31,8 odstotka manj kot predlani, je bilo objavljeno v poročilu na spletni strani Ajpesa.
Generalni direktor Mercatorja Tomislav Kramarić je na nedavni strateški konferenci o trgovini na Brdu pri Kranju povedal, da je za Mercatorjem težko leto prestrukturiranja, vendar so rezultati veliko boljši od lanskih, kar jim daje pozitivno osnovo za naprej.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost