Tako menijo zaradi tega, ker vlada z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka, ki ga bodo plačevali od neto pokojnin. V DeSUS so izrazili podporo zvezi društev upokojencev in napovedali sprožitev ustavnega spora.
Prispevek naj gre od delovno aktivnih in iz proračuna
"Reševanje dolgotrajne oskrbe je nujno, a nikakor ne na račun upokojencev!" so zapisali v DeSUS. Upokojenci so celo življenje plačevali v državno blagajno in jim je treba omogočiti dostojno življenje, ne pa jim ga onemogočati, so dodali. Pridružujejo se pozivu Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus), da se predlog plačevanja odstotka pokojnine takoj umakne. V nasprotnem primeru so tudi v Zdusu napovedali ustavno presojo zakona o dolgotrajni oskrbi.
V DeSUS menijo, da mora biti prispevek za dolgotrajno oskrbo pridobljen izključno od delovno aktivnih državljanov in proračuna države, oziroma za upokojence iz pokojninske blagajne tako, kot se iz pokojninske blagajne plačuje prispevek za zdravstveno zavarovanje. "Nikakor ni sprejemljivo, da bi upokojenci, ki s svojo pokojnino v veliki večini niti ne dosegajo višine minimalne plače v Sloveniji, prispevali v blagajno za dolgotrajno oskrbo," so zapisali.
Zakon obšel upokojence
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Hkrati večina upokojencev dosega starost 65 let, ki je na drugi strani že prvi pogoj za upravičenost do dolgotrajne oskrbe, so navedli. Popolnoma nesprejemljivo pa je, da bi plačevali dolgotrajno oskrbo tudi tisti, ki so je po zakonu tudi deležni, so zapisali.
Iz podatkov je prav tako jasno, da levji delež skrbi za svoje bolne in obnemogle svojce pri nas opravijo upokojenci in jih je dolgo pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi preprosto zaobšel, saj upokojenci po zakonu ne morejo dobiti statusa oskrbovalca družinskega člana.
Božičnica in 13. pokojnina
Ob tem opozarjajo tudi na pomanjkanje delovne sile v domovih za starejše in predlagajo, da država to problematiko rešuje tudi s pomočjo upokojencev. Zato predlagajo dodatno spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju glede omejitve opravljanja dela upokojencem.
Hkrati se v DeSUS zavzemajo za izplačilo božičnice upokojencem in 13. pokojnine, pripravljajo pa tudi nov predlog, ki bo upokojencem dvignil pokojnine, so sporočili.