Računsko sodišče

ZZZS pod drobnogledom: Zaposlena napredovala, čeprav ni izpolnjevala pogojev

D.K.
7. 11. 2024, 09.35
Posodobljeno: 7. 11. 2024, 12.30
Deli članek:

Računsko sodišče je Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) izreklo pozitivno mnenje o računovodskih izkazih za leto 2023 in mnenje s pridržkom o pravilnosti poslovanja v letu 2023.

Marko Vavpotič
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije

Računsko sodišče je izvedlo revizijo računovodskih izkazov in pravilnosti poslovanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nosilec in izvajalec obveznega zdravstvenega zavarovanja za območje Republike Slovenije.

Pozitivno mnenje o računovodskih izkazih za leto 2023

Računsko sodišče je ZZZS izreklo pozitivno mnenje o računovodskih izkazih za leto 2023, ker meni, da revidirani računovodski izkazi v vseh pomembnih pogledih resnično in pošteno prikazujejo stanje sredstev in obveznosti do virov sredstev zavoda na dan 31. 12. 2023 ter prihodke in odhodke oziroma prejemke in izdatke zavoda za tedaj končano leto.

Mnenje s pridržkom o pravilnosti poslovanja v letu 2023

O pravilnosti poslovanja ZZZS v letu 2023 pa je računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom, ker je ugotovilo, da v končnem obračunu za leto 2023 ZZZS nekaterih zdravstvenih storitev ni obračunal v skladu z merili iz Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 ter ni preveril, ali so bila vsa sredstva terciarne dejavnosti, namenjena raziskavam in razvoju, upravičeno izplačana ter ni obvestil Ministrstva za zdravje o začasnem prevzemu programa.

Računsko sodišče je ugotovilo tudi, da je ZZZS izdajal odločbe o priznanju pravice do povračila stroškov specialističnega in bolnišničnega zdravljenja ter nabave medicinskih pripomočkov in zdravil v tujini več kot 2 meseca po prejemu vlog ter izplačeval ostala povračila stroškov opravljenih zdravstvenih storitev in nabavljenih medicinskih pripomočkov v Sloveniji, ki niso temeljila na izdani odločbi in so bila izplačana pred izdajo obvestila o povračilu stroškov, kar ni bilo v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku.

Neskladja s predpisi so bila ugotovljena tudi pri napredovanju javne uslužbenke, obračunu dodatka za delovno dobo in položajnega dodatka ter pri obračunu povračil stroškov prevoza na delo in z dela. Računsko sodišče od zavoda ni zahtevalo predložitve odzivnega poročila, ker je ZZZS med revizijo odpravil vse ugotovljene nepravilnosti.

Pri nabavi storitev in osnovnih sredstev v vrednosti najmanj 506.419 evra ni ravnal v skladu s predpisi o javnem naročanju, v nasprotju z Zakonom o javnih uslužbencih pa je obremenil javna sredstva in zaposlenim zagotovil pravice v skupni vrednosti 12.325 evra, ki niso imele podlage v relevantnih predpisih. ZZZS tudi ni ravnal v skladu z Zakonom o sistemu plač v javnem sektorju, ker je napredoval javno uslužbenko, ki ni izpolnjevala pogojev za napredovanje, trem javnim uslužbencem obračunal dodatek za delovno dobo v prenizkem oziroma previsokem odstotku ter javnemu uslužbencu izplačal položajni dodatek v nasprotju z Uredbo o kriterijih za določitev višine položajnega dodatka za javne uslužbence.

Računsko sodišče je ugotovilo še, da ZZZS stroškov prevoza na delo in z dela ni obračunal v skladu z aneksom h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji.

ZZZS je med revizijskim postopkom odpravil vse ugotovljene nepravilnosti, zato računsko sodišče ni zahtevalo odzivnega poročila.

Tako so se odzvali na ZZZS

Z ZZZS so za STA odgovorili, da so ugotovljene manjše nepravilnosti in priporočila že vključili v svoje poslovanje, denimo v obliki poračunov z izvajalci zdravstvenih storitev. Ministrstvu za zdravje so predlagali, da postopek prakse ZZZS pri reševanju vloge za povračilo stroškov zavarovani osebi zakonsko uredijo v noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Menijo, da bi bilo odločanje za zavarovane osebe manj ugodno z vidika hitrosti izvedbe povračil stroškov zdravstvenih storitev in medicinskih pripomočkov.

Mnenje s pridržkom je po oceni ZZZS podano le za ugotovljene manjše nepravilnosti, ki so zanemarljive z vidika obsežnosti in zahtevnosti poslovanja ZZZS, ki je v revidiranem letu 2023 odgovorno razpolagal s 4,3 milijarde evrov prihodkov. Zadovoljni so, da zavod tudi letos ni bil pozvan k predložitvi odzivnega poročila za izvedbo popravljalnih ukrepov, "kar priča o skrbnem in dobrem sodelovanju ZZZS tekom izvedbe revizije računskega sodišča ter o urejenem in transparentnem poslovanju".