Na to, kot piše revija Jana, v imenu somišljenikov z Ekoci opozarja neodvisna aktivistka samooskrbe Irena Rotar, kjer že zaznavajo skrb vzbujajoč trend, medtem ko na Planinski zvezi Slovenije pojasnjujejo, da je večina slovenskih planinskih koč za zdaj še vedno v stoodstotni lastni planinskih društev.
A zagotovila, da nekatere izmed njih ne bi prišle v zasebno lastništvo, nam ne morejo dati, pravijo. Obstaja nevarnost, da bodo planinske koče kmalu nadomeščene z luksuznimi nastanitvami, ki bodo dostopne le peščici premožnih? Natanko pred tem namreč svarijo pri Ekoci.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
"Pohodništvo in obisk gora sta najbolj množični športni dejavnosti v Sloveniji, ki letno privabita več sto tisoč obiskovalcev. Pohodniki potrebujejo zatočišče v planinskih kočah, ki so ključne za varnost in udobje. Planinske koče pa niso le zatočišča, so srce slovenskega planinskega turizma. Če bodo te koče prodane zasebnim lastnikom, obstaja velika verjetnost, da bodo nadomeščene z luksuznimi namestitvami ali zasebnimi retreati, ki bodo dostopne le peščici premožnih. S tem bi izgubili dostopnost za širše množice in ogrozili tradicijo množičnega obiskovanja naših gora," opozarjajo pri Ekociju.
Pri reviji Jana so v pogovoru z oskrbniki, planinskimi društvi in drugimi strastnimi pohodniki, ki poznajo aktualno stanje, preverili, ali je njihova skrb utemeljena.