"Pretresen sem ob novici o novem primeru femicida, ki se je zgodil v Slovenj Gradcu. Pred nami je november, v katerem tradicionalno potekajo dnevi boja proti nasilju nad ženskami. Še en primer umora partnerke je ponovno opozorilo, da je treba pravi čas storiti vse za zaščito žrtve in umik povzročitelja, namesto da se vsakič znova šele ob femicidu sprašujemo, kje se je zalomilo tokrat," je v današnjem odzivu na torkov tragični dogodek zapisal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan.
Ob tem je dodal, da morajo pristojni ukrep prepovedi približevanja v tovrstnih primerih izreči takoj, ne glede na okoliščine.
Po dosedanjih podatkih policije je v torek popoldne na območju slovenjgraške občine 30-letnik, sicer državljan Severne Makedonije, v njenem avtomobilu pričakal 40-letnico, s katero sta bila nekaj časa v razmerju. Ko je s parkirišča zapeljala na dovozno cesto, jo je ustrelil, nato pa še sebe. Moški je umrl na kraju dogodka, ženska pa v bolnišnici.
Kot so v sredini izjavi pojasnili na Policijski upravi (PU) Celje, so policisti moškega že pred tem dogodkom obravnavali, in sicer avgusta letos za kaznivi dejanji grožnje in neupravičenega slikovnega snemanja, za kar je policija že podala kazensko ovadbo.
Niso pa policisti pri takratni obravnavi zaznali takšne intenzitete in okoliščin, da bi moškemu izrekli ukrep prepovedi približevanja. "Dejanje je bilo storjeno prek družbenih omrežij, komunikacijskih sredstev. In storilec se je nahajal v tujini," je povedal pomočnik vodje sektorja kriminalistične policije na PU Celje Boštjan Debelak.
Državni sekretar Juvan je v današnjem odzivu na dogajanje navedel še, da se v medijih poudarja informacija o priseljenskem izvoru povzročitelja, kar po njegovih besedah megli pravi vzrok za nasilje v partnerskem nasilju, ki ni etnični izvor, ampak so to patriarhalna razmerja. "Če že, bi bilo treba izpostaviti, da so ravno priseljenke tiste, ki so še dodatno ranljive in stigmatizirane zaradi migrantskega ozadja in prikrajšanosti za družbene priložnosti," je dodal Juvan.
Spomnil je, da so na ministrstvu za delo nedavno pripravili in sprejeli resolucijo za boj proti nasilju v družini in nad ženskami, v kateri poleg številnih drugih konkretnih ukrepov opozarjajo na manko pravic priseljenk, ki so žrtve intimnopartnerskega nasilja. "Pozivam vse pristojne resorje, kot sta ministrstvi za pravosodje in za notranje zadeve, k čim hitrejši implementaciji ukrepov," je dodal Juvan.
Na problematiko femicidov, torej umore žensk, ki so z morilcem v partnerskem odnosu, opozarjajo tudi druge institucije in nevladne organizacije. Med drugim so na Inštitutu za proučevanje enakosti spolov marca letos ob mednarodnem dnevu žensk opozorili na problematiko povišanja femicidov v državi.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina pa je takrat izpostavil, da pri Varuhu že leta opozarjajo pristojne, da je za preprečevanje nasilja ključna podpora žrtvam po prijavi nasilja in v nadaljnjih postopkih. Še posebej bi po njegovem mnenju pristojne institucije morale preučiti vsak primer femicida v Sloveniji, in sicer z namenom sprejetja posebnih ukrepov za njegovo preprečevanje.
Po podatkih Vrhovnega državnega tožilstva iz leta 2022 je v Sloveniji letno v povprečju pet do sedem umorov žensk, ki so posledica partnerskega nasilja oziroma nasilja v družini. Kot so takrat ocenili na državnem tožilstvu, bi bilo glede na njihove izkušnje treba v primeru nasilja nad ženskami izboljšati predvsem preventivo in sodelovanje vseh pristojnih institucij.