Slovenija zelena dežela

Lani slovenski kmetje kupili 718 ton aktivnih snovi fitofarmacevtskih sredstev

U.C.
18. 9. 2024, 11.15
Posodobljeno: 18. 9. 2024, 11.18
Deli članek:

Fitofarmacevtska sredstva, prodana lani na območju Slovenije, so vsebovala približno 718 ton aktivnih snovi. To je za okoli 15 odstotkov manj kot leta 2022 in približno 20 odstotkov manj od petletnega povprečja. V zadnjih desetih letih je bila to najmanjša količina aktivnih snovi v prodanih fitofarmacevtskih sredstvih, ugotavljajo statistiki.

Profimedia
V Sloveniji prodana fitofarmacevtska sredstva so dovoljena za rabo v kmetijstvu po smernicah EU.

Količina aktivnih snovi se je v primerjavi z letom prej zmanjšala v petih od šestih glavnih skupin fitofarmacevtskih sredstev, je danes objavil državni statistični urad.

V skupinah fungicidov in baktericidov ter herbicidov se je zmanjšala za okoli 16 odstotkov, v skupini regulatorjev rasti rastlin za okoli osem odstotkov, v skupini insekticidov in akaricidov za okoli tri odstotke, v skupini drugih fitofarmacevtskih sredstvih, kamor sodijo rodenticidi, olja in snovi za sterilizacijo prsti, pa za šest odstotkov.

Povečala se je le v skupini moluskicidov, kjer je bila rast količine aktivnih snovi lani 102-odstotna.

V skladu z večletnim trendom je bil največ aktivnih snovi prodanih v skupini fungicidov, in sicer 527 ton. V največji meri so k njim prispevali anorgansko žveplo (263 ton), fungicidi na osnovi ftalimidov (95 ton) in fungicidi na osnovi bakrovih spojin (36 ton).

Prodanih je bilo tudi za 140 ton aktivnih snovi v herbicidih, od tega največ v skupini herbicidov na osnovi organofosfornih spojin (66 ton). Aktivnih snovi v insekticidih je bilo za 38 ton, pri čemer je največji delež predstavljala skupina nerazvrščenih insekticidov in akaricidov. Skupine z najmanjšimi deleži prodanih aktivnih snovi so bili moluskicidi, regulatorji rasti rastlin in druga fitofarmacevtska sredstva.