Kot smo v zadnjih dnevih opozorili že večkrat, nas čaka izdatna ohladitev z obilnimi padavinami. Obrisi so bili znani, a je bilo treba na natančnejšo napoved še počakati, na vreme namreč vendarle vpliva preveč dejavnikov. Meteorologi Arsa so danes popoldne vendarle postregli z zadnjo prognozo. Kot so strnili, se ponoči in v četrtek pričakuje »izrazitejše vremensko dogajanje z obilnimi padavinami in nevihtami, ki jih bodo spremljali močnejši nalivi.« Jutri popoldne nas bo prešla hladna fronta, ki jo bodo spremljali okrepljeni sunki severnega vetra, ob tem pa se bo izrazito ohladilo, temperatura zraka se bo popoldne spustila za okoli 10 stopinj Celzija. Meja sneženja se bo popoldne hitro spuščala. Ob močnejših padavinah bo snežilo vse do sredogorja. Pobeli lahko višje gorske prelaze, morda tudi nekatere alpske doline.
Sicer pa so nad našimi kraji že zapihali bolj vlažni vetrovi južnih smeri. Nad zahodno Evropo se proti Sredozemlju spušča izrazito območje s hladnim zrakom v višinah. V noči na četrtek bo nad severnim Sredozemljem nastalo ciklonsko območje. Nad našimi kraji se bo okrepil veter južnih smeri, ki bo prinašal zelo vlažen in topel zrak iznad Sredozemlja. Vzdolž Jadrana se bo krepil jugo.
Glede padavinskih pasov še negotovo
Že v drugem delu noči bodo v zahodni polovici Slovenije možne nevihte z močnimi nalivi. Izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se lahko močne padavine obnavljajo v pasovih. Kje se bodo obnavljali padavinski pasovi je še vedno negotovo. Proženje bo verjetno nekje na Primorskem, na Goriškem, Krasu, v Vipavski dolini, pri čemer pas močnejšega dežja se bo širil proti notranjosti nad predalpski in alpski del zahodne Slovenije. Meteorologi podobno izrazito dogajanje pričakujejo tudi dopoldne, le da se bodo padavine občasno razširile tudi nad preostali del države.
Sredi dneva bo severno Slovenijo dosegla hladna fronta. Padavine z nevihtami bodo popoldne zajele vso Slovenijo. Prehodno bo zapihal okrepljen severnik, ki lahko v sunkih dosega hitrosti od 50 do 70, krajevno tudi več. Zvečer bo jakost padavin nekoliko oslabela. Na Primorskem bo večinoma zapihala zmerna burja, najmočnejši sunki bodo dosegali hitrosti do 100 kilometrov na uro. S pomikom ciklona nad južni Jadran bodo zmerne padavine vztrajale nad osrednjo in vzhodno Slovenijo.
Nevarnost za nastanek zemeljskih plazov
Opozorilo prebivalcem je v popoldanskih urah izdal tudi Geološki zavod Slovenije. Kot opozarjajo, zaradi napovedanih obilnih padavin velja povečana nevarnost za nastanek zemeljskih plazov, in sicer za območje celotne Slovenije. Ta nevarnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. "Prebivalce pozivamo, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode."
Dodali so, da naj prebivalci v primeru pojava sprememb na tleh ali objektih ter v primeru sprožitve plazu pokličejo na številko 112.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Petek
V petek čez dan bodo tudi na vzhodu padavine oslabele in do večera ponehale. Burja na Primorskem bo slabela. Pod Karavankami in v severovzhodni Sloveniji bo še pihal okrepljen severnik. Karavanški fen se bo okrepil v petek zvečer. V petek bo zelo sveže, najvišja temperatura v notranjosti bo po nižinah le malo nad 10 stopinj Celzija.
Količina padavin?
Na Arsu predvidevajo, da lahko do petka zjutraj v zahodni polovici Slovenije pade od 90 do 140, drugod od 50 do 90 litrov dežja na kvadratni meter. Ob padavinskih pasovih lahko krajevno pade več dežja. Ob nalivih bodo sprva hitro naraščali hudourniški vodotoki in manjše reke v zahodni Sloveniji, čez dan pa tudi drugod, predvsem v osrednji in severni Sloveniji.
Hidrološko opozorilo
Na Arsu opozarjajo, da bodo v noči na četrtek ob nevihtah z močnimi nalivi hitro naraščali hudourniški vodotoki in manjše reke v zahodni Sloveniji, čez dan pa tudi drugod, predvsem v osrednji in severni Sloveniji.
Verjetna so razlivanja posameznih hudourniških vodotokov ter poplave padavinske in zaledne vode. Ob dolgotrajnejših nalivih so možne poplave ob hudourniških vodotoki in manjših rekah. Verjetnost za ta pojav je sprva večja na Vipavskem, na območju Idrijsko-Cerkljanskega in Škofjeloškega hribovja in na Gorenjskem, dopoldan in čez dan pa tudi v osrednji in severni Sloveniji.