Na tiskovni konferenci Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) vzgojiteljica je predsednica glavnega odbora Sviza Marijana Kolar najprej spomnila, da ima »Slovenija zelo dobre in kakovostne vrtce oziroma kakovostno vzgojo.« Kako dolgo pa bo mogoče zagotavljati kakovostno strokovno delo. Pomanjkanje kadra bo po njenem mnenjuu zagotovo povzročilo znižanje kakovostnega nivoja. Kolarjeva, ki je zaposlena kot vzgojiteljica v Moravskih Toplicah, se je dotaknila predvsem težav v vrtcih. S prvim septembrom se je spremenil pravilnik o normativi za svetovalne delavce v vrtcih na dvajset oddelkov. »Končno so začeli veljati nižji normativi za lažjo zaposlitev svetovalnega delavca, a so se financerji odločili, da tega ne bodo upoštevali,« je dejala in dodala, da bo to podražilo vrtec. Ne povsod, je dodala, saj nekatere občine upoštevajo zakone in normative.
Glavni tajni Sviza Branimir Štrukelj je bil najbolj alarmanten. Obstaja le navidezen vtis, da so razmere boljše od dejanskih, ker poučujejo tudi osebe brez ustrezne strokovne izobrazbe, kar pa dolgoročno ne gre. »Ne more učiti vsak, ki ima pet minut časa,« pravi Štrukelj. Opozoril je na padanje deleža BDP za izobraževanje, ki je bil leta 2005 s 5,3 odstotka še nad povprečjem držav OECD, nato pa je padel, v letu 2019 je znašal 4,2, v letu 2020 pa 4,6 odstotka. »Kolegice in kolegi iz zdravstva nam bodo lahko rekli, dobrodošli v klubu,« pravi dolgoletni prvi mož Sviza, ki je nadaljeval črnogledo: »Tisti, ki delamo v šolah, vemo, da gre zares, da to ni hec. Ko se bo enkrat ta mastodont premaknil, bo to prepozno. Ta kriza orje globoko in tiho. Zato bi bilo bolje, če bi bila naša opozorila resno obravnavana... Edina prava rešitev bi bila, da se najmanjši delež sredstev določi z zakonom. Vlado pozivamo, naj se v zakon zapiše ta izjemno pomembna določba. Sicer nam ne bo ostalo drugega.«
Resna grožnja za prihodnost otrok
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Za stabilen sistem se je zavzel tudi predsednik sindikalne konference osnovnih in glasbenih šol ter zavodov za izobraževanje odraslih Dušan Nemec. »Pomanjkanje učiteljev v Sloveniji ni le alarmanten signal za naš izobraževalni sistem, temveč tudi resna grožnja za prihodnost naših otrok,« je poudaril. Prejšnji teden so se po njegovih besedah »v slovenskih šolah dogajale 'kraje', ravnatelji so drug drugemu kradli učitelje«.
Eden glavnih razlogov za pomanjkanje učiteljev, a ne edini, so po njegovih besedah relativno nizke plače učiteljev in delovni pogoji, ki mnoge odvrnejo od tega poklica. Prav tako pa je ključno za uspešno izobraževanje otrok po njegovih besedah zaupanje staršev v delo učiteljev.
Z njim se je strinjal tudi predsednik sindikalne konference srednjih, višjih šol in dijaških domov Miha Gartner. Po njegovih besedah plača tisoč evrov neto, kolikor dobijo brez malice in potnih stroškov učitelji začetniki, ni nekaj, kar bi mlade po 18 letih šolanja in opravljenem strokovnem izpitu motiviralo za to delo. Omenil je tudi problem staranja učiteljev, saj da je v srednjih šolah skoraj polovica učiteljev starejših od 50 let.