Skupina slovenskih turistov je med bivanjem v kampu na Murterju na svojih telesih opazila nenavadne lise. Čeprav so nekateri takoj pomislili, da bi lahko šlo za stenice, osebna zdravnica ene od popikanih žensk, ki je za portal 24ur.com poslala fotografije, sumi, da bi lahko bila kriva peščena muha, ki prenaša lišmaniozo.
Ena od članic skupine je zapisala, da jo je v najeti prikolici že od prvega dne nekaj pikalo. Najprej so posumili na stenice, zato so oprali posteljnino, jo polikali s parnim likalnikom in uporabili tudi sredstva proti žuželkam, vendar ni nič zaleglo. Pikov je bilo vedno več in rdeči kolobarji so se začeli širiti.
Družina je obiskala bolnišnico, kjer so jim predpisali antibiotike in antihistaminik ter jim naročili, naj kupijo kremo, ki naj bi pomagala. "V četrtek sem pisala svoji zdravnici, ona je bila edina, ki je rekla, da gre morda za 'peščeno muho'," je zapisala, a pojasnila, da zadeva ni potrjena, da gre za zdaj le za predvidevanja.
Podobne pike je sicer dobil tudi sosed in še nekaj drugih ljudi v okolici. Pomagali niso niti repelenti, popikani pa so bili tudi pod spodnjim perilom oziroma kopalkami. Ker je bilo stanje nevzdržno, so predčasno zaključili dopust.
Kot še poročajo na straneh 24ur.com, je ženska povedala še, da je le enkrat začutila skeleč pik in opazila majhno prozorno "mušico", ki je odletela z noge.
Bolezen se lahko kaže v različnih oblikah, najpogosteje pa se pojavljata kožna in visceralna oblika
Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je lišmanioza bolezen kože, sluznic in notranjih organov, ki jo povzročajo zajedalci, bičkarji iz vrste Leishmania. Bolezen se lahko manifestira v različnih oblikah, najpogosteje pa se pojavljata kožna in visceralna (prizadetost notranjih organov) oblika te bolezni.
Povzročitelji so bičkarji iz vrste Leishmania(L. donovani, L. tropica, L. braziliensis). Za bolezen smo dovzetni vsi. Tveganju so bolj izpostavljeni tisti, ki se veliko zadržujejo v naravi, še posebej od mraka do zore (raziskovalci, vojaki, misionarji, popotniki,…. ) na območjih, kjer so okužene mušice.
Rezervar povzročitelja so gozdne živali (lisica, volk, glodalci), domače živali (pes ) in redko tudi človek. Povzročitelja bolezni prenašajo dvokrilci iz rodu Phlebotomus in Lutzomya, t.i. peščene muhe. So zelo majhne mušice, težko opazne, ki neslišno letijo. Bolj so aktivne v mraku in ponoči (od mraka do zore). Mušica se okuži s pikom okužene živali ali človeka. Zbolevajo tako otroci kot odrasli.
Redko se obolenje prenese z noseče matere na otroka, s krvjo ali okuženimi iglami.
Učinkovitega preprečevanja bolezni z zdravili ali cepljenjem ni, še pravijo na NIJZ. Preprečevanje okužb z lišmenijami je možno le z upoštevanjem ukrepov zaščite pred piki insektov.