V tej vročini

Foto: Gasilci iz razgretega avtomobila rešili psa

D.K.
29. 7. 2024, 20.29
Posodobljeno: 29. 7. 2024, 20.37
Deli članek:

Že večkrat smo poročali o tem, da so gasilci na pomoč priskočili otrokom, ki so ostali zaklenjeni v razgretih avtomobilih. Tokrat pa so življenje rešili psu.

Gasilci Bled - Domen Kunčič
Iz pregretega avtomobila so ga rešili gasilci.

Gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Bled so s tehničnim posegom odprli vozilo, v katerem je bil zaklenjen pes. "Ob trenutnih temperaturah je puščanje živali v zaklenjenih vozilih nedopustno," so po intervenciji na Facebooku zapisali blejski gasilci.

Gasilci Bled - Domen Kunčič
Gasilci so s tehničnim posegom odprli vrata avtomobila in rešili psa.

V vročih poletnih dneh ne pozabimo na živali

Ob tem naj spomnimo, da je žgoče sonce za vaše štirinožne kosmatince lahko usodno, saj so slednji izredno občutljivi, poleg tega pa nimajo žlez, razen na smrčku in blazinicah, ki bi skrbele za ohlajanje telesa. Zato je še posebej pomembno, da jih ne izpostavljate visokim temperaturam. 

Ob tem pri Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarjajo, da so v vročih poletnih dneh med ključnimi ukrepi za zaščito živali pred vročino predvsem zadostna količina vode, zadrževanje v senci ter omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure in prevoza na nočni čas.

Če je le mogoče, se živali ne prevažajo pri temperaturah nad 30 °C. Temperatura v prevoznem sredstvu, kjer se prevažajo živali, namreč ne sme preseči 35 °C, v neklimatiziranih vozilih pa je to temperaturo težko ali nemogoče doseči, če je zunaj več kot 35 °C. Če je le mogoče, naj se odhod načrtuje v zgodnjih jutranjih urah ali ponoči, z ustreznim načrtovanjem postankov pa prevozniki lahko preprečijo ali omejijo izpostavljenost vročini ob morebitnih cestnih zastojih, so pozvali. Pri visokih zunanjih temperaturah hišnih živali ne puščamo v parkiranih vozilih, zanje pa so lahko smrtno nevarni tudi drugi zaprti neprezračeni prostori ali zgolj izpostavljenost soncu brez možnosti umika v senco. Lastniki morajo poskrbeti, da imajo živali ves čas na voljo svežo vodo, senco ali dobro prezračen hladen prostor. so dodali. 

Kaj storimo ob vročinskem udaru

Visoka temperatura lahko pri živali povzroči vročinski udar, ki se nemalokrat konča s poginom. Ob vročinskem udaru moramo prizadeto žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in ohlajati z mlačno vodo (tuš, gumijasta cev, reka, jezero, morje in podobno), glavo naj ima dvignjeno. Nujno je tudi takoj poiskati veterinarsko pomoč.