Inovativni projekt uporablja industrijsko konopljo in je rezultat sodelovanja med Univerzo v Gentu, podjetjem Phytolutions in gasilsko postajo v pristaniški vasi Lillo v Antwerpenu. Tla na tej lokaciji so bila v preteklosti onesnažena s PFAS zaradi vaj za gašenje z gasilsko peno in jih je treba očistiti pred gradnjo novega gasilskega doma na istem mestu.
"Rastlina ni dobra le za naše krožno gospodarstvo, ampak ima tudi potencial za pridobivanje PFAS iz onesnaženih tal. Zato si raziskave na tem področju zaslužijo našo polno podporo," je dejal župan Antwerpena in vodja služb za nujne primere Bart De Wever.
Zdi se, da so rastline konoplje sposobne nase vezati znatne količine PFAS iz tal in shraniti kemijska onesnaževala v svojih listih. Po žetvi rastline lahko tako ločimo onesnažene dele rastline od čistih, in tiste, ki vsebujejo PFAS, primerno uničimo, preostanek rastline pa lahko še vedno uporabimo kot surovino.
Ta proces vključuje industrijsko konopljo, ki praktično ne vsebuje kontroverzne spojine THC, znane psihoaktivne snovi, zato ni sporen. Preizkušena metoda je hkrati trajnostna in stroškovno učinkovita.
Podobne projekte trenutno izvaja tudi kemično podjetje lepil 3M v Zwijndrechtu, prav tako v Belgiji. Če bosta poskusa uspešna, bi lahko sistem uporabili tudi širše. Rezultate pričakujemo do jeseni.