Stanovanja so načeloma namenjena poslancem, katerih stalno prebivališče je od Ljubljane oddaljeno vsaj 60 kilometrov, a ker praviloma nikoli niso vsa zasedena, lahko zanje zaprosijo tudi tisti, ki imajo stalno prebivališče bližje prestolnici. Stanovanja so velika od 19 do 69 kvadratnih metrov. Če se za isto stanovanje zanimata dva poslanca, ima prednost pri najemu tisti, ki bi se sicer dlje vozil od doma do državnega zbora.
Največje stanovanje Aleksandru Prosenu Kralju
Med najemniki službenih stanovanj so večinoma poslanci, ki jih od parlamenta loči več kot ura vožnje. Bovški poslanec Danijel Krivec (SDS) bo v tem mandatu najemal dobrih 62 kvadratnih metrov veliko stanovanje in zanj plačeval 329 evrov neprofitne najemnine. Koprska poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič bo za 131 evrov v najem dobila 26 kvadratnih metrov veliko stanovanje, Mateja Čalušič, za Gibanje Svoboda izvoljena v koprskem zaledju, pa bo za 59 kvadratnih metrov plačevala 323 evrov.
Za službeno stanovanje je od primorskih poslancev zaprosil še Aleksander Prosen Kralj, sicer doma iz Vrbovega pri Ilirski Bistrici, za Gibanje Svoboda pa izvoljen v postojnskem okraju. Komisija mu je dodelila največje, dobrih 68 kvadratnih metrov veliko stanovanje, za katero bo plačeval 226 evrov najemnine.
Tudi Kordiš in Mahnič v poceni stanovanju
Med najemniki službenega stanovanja v Ljubljani pa v tem sklicu ni več Eve Irgl (SDS), ki je službeno stanovanje najemala od leta 2007.
Večina preostalih poslancev, ki najemajo službena stanovanja, prihaja iz oddaljenih krajev v vzhodnem delu države, iz Prekmurja, Koroške, okolice Maribora in Ptuja. Med najemniki po ceni, precej nižji od tiste na trgu, pa najdemo tudi Gorenjca, ki ju od Ljubljane loči le 23 oziroma 40 kilometrov; to sta Škofjeločan Miha Kordiš (Levica) in Žan Mahnič (SDS) iz Gorenje vasi. Oba najemata stanovanji, veliki okoli 65 kvadratnih metrov. Prvi bo za takšno stanovanje plačeval 349, drugi pa 343 evrov mesečne najemnine. Oba poslanca stanovanji najemata tretji mandat zapovrstjo.
140 evrov za ločeno življenje
Poleg neprofitne najemnine poslanci za službeno stanovanje plačujejo še obrabnino za opremo v višini 25 odstotkov najemnine ter vse tekoče stroške.
Poslancem, katerih stalno prebivališče je od državnega zbora oddaljeno več kot 70 kilometrov in so tako med svojim delom ločeni od ožje družine, pripada nadomestilo stroškov stanovanja v znesku dobrih 140 evrov.
Možnost najeti službeno stanovanje imajo tudi ministri in državni sekretarji. Z vladnega urada za komuniciranje so nam sporočili, da so za takšno stanovanje zaprosili trije ministri in deset državnih sekretarjev, njihovih imen pa niso razkrili, saj – kot utemeljujejo – bi bil to čezmeren poseg v njihovo zasebnost.
Dva primorska poslanca z dodatnim petinskim delom
Med poslanci, ki so napovedali, da bodo poleg poslanske funkcije opravljali še dodatno petinsko delo, sta tudi Mateja Čalušič (GS) in Felice Žiža (italijanska narodna skupnost). Prva bo opravljala zahtevnejše strokovno delo svetovalke za fitofarmacevtska sredstva, drugi pa bo nadaljeval delo zdravnika specialista. Dodatno delo poleg poslanske funkcije je dovoljeno le, če gre za opravljanje zahtevnejših strokovnih, znanstvenih, pedagoških ali raziskovalnih del. V tem mandatu ga je najavilo šest poslancev, med njimi je Dejan Zavec, ki bo še vedno trener boksa.