Po petih letih od prenosa zemljišč z obrambnega ministrstva na Občino Šentrupert na Puščavi ni niti enega objekta predvidenega lesnopredelovalnega centra. Po besedah bližnjih krajanov sedanji investitor, podjetje GM Kuselj, namesto da bi gradil, tam zbira in predeluje lesne odpadke, pri tem pa nastajajo hrup, neznosen prah, širi pa se tudi smrad.
»Poleti, ko je bilo najbolj vroče, smo imeli okna kar zaprta, drugače je v stanovanje prišlo ogromno prahu. Tudi prezračiti nismo mogli,« povedo občani, zato zahtevajo, da se investitor umakne. »Vztrajali bomo. Ne smemo dovoliti, da bo investitor dobil dovoljenje za predelavo odpadkov. Naj se pospravi, pride pa naj nekdo, ki ima resen namen in znanje, da bo naredil to, kar je bilo prvotno predvideno,« je na nedavni novinarski konferenci, na kateri so predstavili aktualno stanje na območju industrijske cone na Puščavi, dejala Ana Vene, vodja civilne iniciative Mirnske doline.
Občina Šentrupert se je pred leti z velikimi pričakovanji lotila vzpostavitve modernega lesnopredelovalnega centra, ki naj bi na 2,5 hektarja površine zajemal postavitev žage, sušilnice, laminirnice za proizvodnjo lepljenega konstrukcijskega lesa, peletirnice in vseh spremljevalnih objektov s pripadajočo infrastrukturo. Investitor se je lotil pripravljalnih gradbenih del, uredil plato in zgradil temelje enega objekta, nato pa je zadeva zastala. Namesto gradnje predvidenega obrata je podjetje GM Kuselj pred dvema letoma začelo tam zbirati nenevarne lesne odpadke, ki so jih tudi drobili, pojasnjujePeter Jurglič, ki ima hišo le nekaj sto metrov stran od industrijske cone.
Občina toži investitorja
Šentrupertski župan Rupert Gole pravi, da bo občina naredila vse, da se lesni odpadki čim prej odpeljejo z lokacije. Občina se je namreč po posvetovanju z gradbenimi strokovnjaki in zunanjimi pravniki odločila za tožbo proti investitorju in trenutno je zadeva na sodišču. »Izvaja se popolnoma drugačna dejavnost, kot je bila podeljena stavbna pravica,« poudarja župan in izpostavlja, da je junija lani investitor pridobil soglasje Agencije RS za okolje (Arso) za zbiranje odpadkov na predmetnem zemljišču, na katerem je občina kot lastnica podelila stavbno pravico za gradnjo lesnega centra. Zadevo so prijavili pristojnim institucijam, vendar te po besedah župana ne ukrepajo.
Objekti niso vidni zaradi podktanj ...
Predstavnik podjetja GM Kuselj Uroš Pikl pojasnjuje, da imajo pridobljeno dovoljenje za zbiranje nenevarnih lesnih odpadkov. »Na področju se ne izvaja nobena druga dejavnost, sploh pa ne predelava, saj zanjo nimamo ustreznih dovoljenj.« Okna, les ter drug gradbeni in odpadni les začasno v skladu z dovoljenjem le skladiščijo.
Kot zatrjuje Pikl, ima investitor resen namen zgraditi lesni center, saj je pridobil nepovratna sredstva v višini dobrih 4,3 milijona evrov. »Objekti pa niso vidni zaradi očitnih podtikanj in nagajanj tako s strani Občine Šentrupert kot civilne iniciative,« pojasnjuje. Kot še pravi, se je podpora občine obrnila takoj, ko so prejeli nepovratna sredstva za izgradnjo energetskega objekta s sušilnicami. »Pred tem nas je občina povabila k projektu, saj smo vanj vložili milijon evrov, s katerim smo občini v celoti plačali stavbno pravico v višini 567.000 evrov. Zato smo presenečeni nad tem nasprotovanjem,« pravi Pikl.