Kultura

Stopite v svet, kjer vsaka zgodba šteje! V Šentjakobsko gledališče Ljubljana!

Oglasno sporočilo
10. 9. 2024, 11.12
Posodobljeno: 10. 9. 2024, 11.28
Deli članek:

Vstopite v svet, kjer domišljija nima meja, kjer vsaka predstava odpira novo poglavje, in kjer lahko za trenutek postanete del čarobne igre, ki jo ponuja Šentjakobsko gledališče Ljubljana.

Statistika je prepričljiva; v sto letih so odigrali več kot 610 premier, sprejeli v svojo družino več kot 1000 igralk in igralcev, nešteto ustvarjenih vlog in čustvenih doživljajev pa zapustili na odrskih deskah Šentjakobskega odra katere si jih ogledalo več kot 2 milijona ljudi.

Brez iger ni kruha, zato bodo skušali nevsiljivo zapeljati obiskovalce sezone 2024/2025 v svet spletk, intrig, klevetanj, lastne ironije, sarkazma na račun politike, smešnic človeških slabosti, o katerih sta pisala že Molière in Shakespeare, ob tem pa nista pozabljala na zaljubljenost in večne ljubezni, ki se jim tudi sami niso hoteli izogniti, konec koncev sta tudi onadva živela na račun gledanosti.

V viziji, ki ji želim slediti v prihajajoči sezoni, sem poiskal gradnike identitete, kamne, ki sestavljajo dolgo tlakovano pot našega gledališča. Pogled nazaj nam odstira pogled naprej in poskuša odgovoriti na vprašanji, kam gre Šentjakobsko ter kaj bomo postali. Sebe najlažje spoznam(o), če se ozrem(o) v zgodbe preteklosti. Zakaj torej poetičen uvod v sezono 2024/2025? Ob snovanju repertoarja sem si želel osrediniti misel kot odgovor na vprašanja, kdo je Šentjakobsko, kaj je Šentjakobsko, kdo smo in kam gremo. Zato sem vse premiere razpel med preteklostjo in prihodnostjo. K ustvarjanju sem povabil nekatere nekdanje člane, ki se zdaj z gledališčem ukvarjajo profesionalno na različnih področjih. Poiskali smo besedila in teme za ta trenutek. Kot spomin na preteklost bomo ponovno uprizorili legendarne Kurbe v režiji Jureta Ivanušiča, na posebno pot ustvarjanja in raziskovanja se bo podal projekt Aplavz na odprti sceni v režiji Sare Lucu, doživeli bomo tudi krstno uprizoritev nove komedije Saše Pavček Leto psa v režiji Dejana Spasića, od klasikov pa bo v naslednji sezoni na programu igra Prevara slovitega britanskega avtorja Harolda Pinterja v režiji Jaše Jamnika.

dr. Rok Andres, umetniški vodja

Poleg uprizoritev iz rednega abonmajskega repertoarja bodo na mednarodni dan bele palice skupaj z Zvezo slepih in slabovidnih Slovenije postavili bralno uprizoritev Partijo remija v priredbi in režiji Saše Strnad in na Mali sceni  na Vodnikovem trgu 5 še znano delo Stekli psi v režiji Jaše Levstika.

Radi igramo. Radi se igramo. Radi igramo za svoje najbližje, za abonente, za vsakega gledalca posebej. Vsake duše, ki zatava v naš hram in sede v ohlajeno dvorano, smo veseli. Po dolgih in napornih vajah živimo za trenutek, ko bo naša, natančno in skrbno izbrana predstava ugledala svet in razveselila publiko. Nečimrno in z zadovoljstvom nadenemo kostum in šminko in za trenutek odložimo piščalko, redovalnico, epruveto, ali kar je tistega, kar nas v naših poklicih vsakodnevno žigosa.

Urška Koželj, predsednica društva

V prihajajoči sezoni ne bodo pozabili nekaterih svojih največjih uspešnic: večno zelene komedije Ljubezen, strast in grdi puloverji v režiji Jaše Jamnika, Resno moteni v režiji Jerneja Kobala, Popolni tujci v režiji Jasmin Kovic, Revizor v režij Ire Ratej, odlične satirične komedije iz sveta visoke politike Mnogo hrupa za nič v režiji Matjaža Šmalca in Dr. Moliere v režiji Milana Goloba; Na valovih v režiji Aleša Valiča in Čakanje Godota v režiji Jaše Jamnika, pa nas bosta s svojim tempom in natančnostjo pripeljala do tega, da svet vidimo malo bolj sproščeno in da se zavemo, kako stvari v naših življenjih še zdaleč niso dokončne, kot si včasih domišljamo in še bi lahko naštevali.

V rednem programu imajo tudi priljubljena dela za vrtčevske otroke in osnovnošolce Srakica in sova v režiji Tomaža Urgla, Besne basni v režiji Andreja Jusa in Kokošji rod v režiji Žige Sedmaka; za srednješolce pa Oditi v pesem v režiji Marka Skoka in Pred vrati postave v režiji Taubija v tunelu pod Ljubljanskim gradom.

Za zaključene skupine dijakov organizirajo tudi pogovore po predstavi z ustvarjalci uprizoritve ali gledališko vzgojo, ki je prilagojena starosti, v kateri predstavijo kulturno ustanovo z njenim delovanjem, procese ustvarjanja, poklice v gledališču, spregovorijo o bontonu, izvedejo tehnike javnega nastopanja ter predstavijo trike in iluzijo čarobnega gledališkega odra in zaodrja.

Kako jih lahko podprete? Da postanete redni obiskovalec Šentjakobskega gledališča, zato vas vabimo k vpisu v abonma, ki bo potekal pri blagajni na Krekovem trgu 2 v pritličju (stranski vhod pri tunelu) od 2. septembra do 15. oktobra vsak delavnik med 11. in 12. uro ter med 17. in 18. uro.

Veselimo se vašega obiska – v dvorani Šentjakobskega gledališča, kjer vsaka zgodba šteje!

Šentjakobsko gledališče Ljubljana

Saša Strnad