Sojenje četverici

Elton Shkurti, znan iz zadeve kobre, posle koordiniral kar iz zaporniške celice

Sijan Pretnar
25. 10. 2024, 20.23
Deli članek:

Natanko dve leti po tem, ko je koprsko tožilstvo vložilo obtožnico proti več preprodajalcem iz slovenske Istre, se je z obsodbo na zaporne kazni končalo sojenje četverici. Najdaljšo kazen, sedem let in dva meseca zapora, je sodišče prisodilo Eltonu Shkurtiju, ki je posel usmerjal kar iz zaporniške celice na Dobu, kjer je prestajal kazen iz zadeve Kobre.

Primorske novice
Shkurtiju, ki je deloval iz zaporniške celice na Dobu, je senat prisodil sedem let in dva meseca zapora, nato pa mu je izrekel enotno kazen dvanajstih let in desetih mesecev zapora.

Sojenje albanskemu državljanu Eltonu Shkurtiju ter Izolanom Davidu Grižančiču, Miroslavu Savanoviću in Suvadu Ovčaku se je na koprskem okrožnem sodišču začelo septembra lani. Senat je sojenje pred dnevi pripeljal do konca. Shkurtiju, ki je deloval iz zaporniške celice na Dobu, je prisodil sedem let in dva meseca zapora, nato pa mu je izrekel enotno kazen dvanajstih let in desetih mesecev zapora. Najnovejšo kazen mu je namreč združil s tisto, ki jo je prestajal, ko se je iz celice dogovarjal za nove posle z drogo. Na Dobu je prestajal kazen pet let in deset mesecev zapora, ki mu jo je sodišče prisodilo v zadevi Kobre. Po prestani kazni ga čaka še triletni izgon iz države.

Grižančiča je sodišče obsodilo na pet let in šest mesecev enotne zaporne kazni, poleg neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami kot ostalim trem mu je tožilstvo očitalo še omogočanje uživanja prepovedanih drog. Ovčaku je sodišče izreklo dve leti in osem mesecev zapora, Miroslavu Savanoviću pa tri leta in pol zapora.

Dva sta šla v pripor le še po svoje stvari, dva sta ostala za zapahi

Ovčaku in Savanoviću je odpravilo pripor, v katerem sta bila od aprila 2022, tako da sta se po približno dveh letih in pol v zapor vrnila le še po svoje stvari. Pripor pa je senat podaljšal Shkurtiju in Grižančiču, prvemu zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti, drugemu pa »le« zaradi ponovitvene nevarnosti.

Savanović, Ovčak in Grižančič bodo morali, če bo sodba postala pravnomočna, odplačati protipravno premoženjsko korist oziroma zaslužek od prodaje prepovedanih drog, Savanović 15.000 evrov, Ovčak 900 evrov, Grižančič pa nekaj več kot 20.000 evrov. Vse štiri je sodišče oprostilo plačila sodnih stroškov, a ne tistih, ki so jih povzročili po svoji krivdi. Pravosodni policisti jih večkrat niso mogli pripeljati iz pripora zaradi raznih zdravstvenih težav oziroma zastrupitev s tabletami, nazadnje je to poleti storil Shkurti.

Sodnica Barbara Franca, ki je vodila senat, je po razglasitvi sodbe pojasnila, da je tožilstvo obtoženim dokazalo, kar jim je očitalo v obtožnici. Izpustili so le nekaj manjših očitkov. Zaseženo drogo in denar jim je sodišče vzelo, saj ne smejo obdržati dobička od kaznivih dejanj, je še poudarila sodnica.

Obtoženi so se za zapahi znašli spomladi 2022, ko so koprski kriminalisti končali preiskavo in opravili več hišnih preiskav v Istri, pa tudi v zaporu na Dobu. Osumljenim so zasegli dva kilograma kokaina, dober kilogram marihuane in hašiša ter nekaj gramov heroina.

PU Koper
Obtoženi naj bi prodajali predvsem kokain, v manjši meri tudi heroin.

Vodjo združbe so umorili v Ekvadorju

Med preiskavo so sodelovali z italijanskimi kolegi. V Italiji so začeli preiskovati posle razvejane mednarodne kriminalne združbe, ki je iz Južne Amerike v Evropo tihotapila večje količine kokaina, nekaj pa ga je končalo tudi na slovenskem trgu. Združbo je vodil 34-letni Albanec Ergys Dashi, ki so ga januarja 2022 v Ekvadorju umorili.

Z njim naj bi sodeloval Shkurti. Od novembra 2018 do maja 2021 naj bi večje količine kokaina, vsaj nekaj kilogramov, v Slovenijo pripeljali Dashijevi ljudje, nato naj bi ga Shkurtijeva žena, Bedrana Ahmić Shkurti, ponujala in prodajala tajnim delavcem policije. S kokainom, ki naj bi ga priskrbela tudi od drugih dobaviteljev, pa naj bi oskrbovala tudi druge kupce v Istri.

Savanović naj bi Shkurtijevi ženi dvakrat izročil kokain za tajnega delavca, v enem primeru 272 gramov za 15.000 evrov, v drugem primeru pa vzorec. Kokain za tajnega delavca naj bi Bedrani Ahmić Shkurti izročil tudi Grižančič, ki naj bi predvsem s kokainom, pa tudi heroinom, v Istri oskrboval tudi druge kupce. Ovčak naj bi drogo dvakrat dobavil Grižančiču, prvič 100 gramov kokaina, drugič nekaj manj kot 20 gramov heroina.

Eden od kupcev je po zaužitju kokaina in metadona doma umrl

Grižančiču, kot omenjeno, tožilstvo očita še kaznivo dejanje omogočanja uživanja prepovedanih drog. Kokain naj bi prodal Koprčanu, ki je nato poleg kokaina zaužil še metadon in zaradi zastrupitve doma umrl. Med hišno preiskavo na dveh naslovih so mu zasegli manjše količine kokaina, heroina in hašiša ter več kot kilogram konoplje.

Na sojenju so prebrali številne listine oziroma poročila o tajnem delovanju, poslušali prisluhe, zaslišali tajne delavce policije, kriminaliste, tudi njihovega bivšega kolega, in druge priče. Med zadnjimi je pred senat stopila še Bedrana Ahmić Shkurti, ki se je odločila, da proti svojemu možu ne bo pričala, hkrati pa je poskušala razbremeniti enega od obtoženih.

Državna tožilka Tamara Pahor je v zaključni besedi vztrajala pri obtožnici. Za Shkurtija je predlagala šest let in šest mesecev zapora, za Grižančiča enotno kazen petih let in desetih mesecev zapora, za Savanovića tri leta, za Ovčaka pa dve leti in osem mesecev zaporne kazni.

Odvetniki obtoženih pa so v zaključnih besedah predlagali oprostilno sodbo. Glede na drugačen razplet napovedujejo pritožbo. 

Odvetnik Bojan Pečnik, ki zagovarja Shkurtija, je povedal, da so predlagali izločitev cele vrste dokazov, številni so temeljili predvsem na izjavah Shkurtijeve žene tajnim delavcem, ki pa po prepričanju obrambe niso bile resnične. Z njimi naj bi hotela tajnega delavca zadržati kot bodočega kupca.

Odvetnica Monika Mavsar, Grižančičeva zagovornica, je dodala, da v sodnem spisu ni vseh listin oziroma dokazov, ki bi morali biti. Meni, da je v sodnem postopku prišlo do kršitev pravice do obrambe, do poštenega sojenja in do enakosti orožij. »Obrambi je bilo onemogočeno, da izvršuje svojo temeljno nalogo,« je poudarila odvetnica. Ovčakov zagovornik Bogomir Horvat je prepričan, da ni dokazov za očitke proti njegovi stranki.

Tožilstvo pa je nasprotno prepričano, da so med dokaznim postopkom izvedli veliko dokazov, ki so potrdili očitke iz obtožnice, med drugim tudi izjave Shkurtijeve žene tajnim delavcem.