
Bolezni / stran 52

»Ko so mi postavili diagnozo, sem najprej pomislil na Muhammada Alija«
Vojko Orel iz Vrtojbe je priznani športni delavec in dobitnik prestižne Bloudkove nagrade. A tudi eden tistih, ki jim je življenje spremenila parkinsonova bolezen.

Podjetje Spar iz prodaje umaknilo pršut, vzrok je prisotnost nevarne bakterije
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bila s strani podjetja Spar Slovenija obveščena o izvajanju umika sušene mesnine iz Italije zaradi mikrobiološka tveganja.

Za kratkoročni užitek vzbujamo dolgoročne bolečine
Problem današnjega časa je v slabih odnosih, saj pogosto vodijo v psihične težave in bolezni. In ustvarjajo se vsepovsod: na delovnem mestu, v družbi, zasebnem življenju ter družini.

To so najboljše strategije proti črevesni bolezni!
Rak na črevesju običajno odkrijejo dokaj pozno, saj nič ne boli. Zato je še posebej pomembna ustrezna preventiva.

Parkinsonova bolezen je neozdravljiva, a jo je mogoče upočasniti
Danes zaznamujemo svetovni dan Parkinsonove bolezni, druge najpogostejše nevrodegenerativne bolezni za Alzheimerjevo. Gre za počasi napredujočo degenerativno nevrološko bolezen, ki ni ozdravljiva. Z boleznijo, za katero prej zbolijo moški, se sooča več kot 10.000 bolnikov v Slovenij.

Število Slovencev brez osebnega zdravnika se iz meseca v mesec drastično povečuje
Več kot 100.000 slovenskih državljanov nima izbranega osebnega zdravnika, med njimi so tako otroci kot ostareli. Težave še vedno rešujemo z ambulantami za neopredeljene.

Konec s črnimi zobnimi zalivkami - z letom 2025 bodo prepovedane
V Evropski uniji bosta od 1. januarja prihodnje leto prepovedana uporaba in izvoz amalgamskih oziroma črnih zobnih zalivk, predvideva politični dogovor Evropskega parlamenta in Sveta EU o predlogu revizije uredbe o živem srebru, ki so ga danes z veliko večino potrdili evropski poslanci.

Pred svetovnim dnevom pozivi k sistemski ureditvi rehabilitacije bolnikov s Parkinsonovo boleznijo
Pred svetovnim dnevom Parkinsonove bolezni so v Društvu Trepetlika opozorili na sistemsko neurejenost celostne rehabilitacije bolnikov. Upajo, da se bodo stvari po objavi javnega razpisa za izbiro organizatorjev skupinske obnovitvene rehabilitacije za to leto, kjer so uvrščeni med upravičence do skupinske rehabilitacije, obrnile na bolje.

Krško medobčinsko preverjanje znanj osnovnošolskih ekip prve pomoči

»Premalo se zavedamo, da je prihodnost vedno dobra«
Nasmejan, izredno pozitiven, srčen ter predvsem izredno razgledan, čuteč in s širokim dojemanjem notranjega in zunanjega sveta. Benjamin Mencigar. A nihče, ki ga ne pozna, ne bi ob vseh teh njegovih lastnostih pomislil, da je njegovo življenje viselo na nitki. Leta 2012 je bil več kot mesec v umetni komi in ob ventilatorju priključen še na napravo za zunanji pretok krvi. Razlog? Goodpasturov sindrom. Redka avtoimunska bolezen, ki najbolj prizadene pljuča in ledvice, nato deluje tudi na vse ključne telesne organe. Ko se v pogovoru ozre v tisti čas, pravi, da je hvaležen za vse izkušnje in spoznanja, ki jih je po zdravljenju dobil. (SIMONA ŠOLINIČ, Foto: Nik Jarh)


Hrvaška postala žarišče oslovskega kašlja: "Covid-19 bi lahko bil kriv za porast števila primerov"
V zadnjih mesecih so po Evropi v porastu primeri oslovskega kašlja, piše Politico, ki kot trenutno evropsko žarišče bolezni navaja Hrvaško.

Zaradi cepiva proti covidu-19 utrpela trombozo, sodišče razsodilo v prid 33-letne tožnice
Sodišče v bavarskem Bambergu je danes britansko-švedskemu proizvajalcu zdravil AstraZeneca naložilo, da mora zagotoviti izčrpne informacije o morebitnih stranskih učinkih cepiva Vaxzevria proti covidu-19, je sporočil tiskovni predstavnik sodišča. S tem je sodišče ugodilo tožbi 33-letnice, ki je po cepljenju utrpela t. i. trombozo črevesnih ven.


V UKC Ljubljana umrl najstnik, sumijo na invazivno meningokokno okužbo
Epidemiološko službo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so obvestili o smrti najstnika zaradi suma invazivne meningokokne okužbe, so sporočili z NIJZ.

Na Hrvaškem eno osebo ugriznila opica, eno pa jež
Število ugrizov dokazano steklih živali ali s sumom na steklino na Hrvaškem narašča.

V paniki zbežali na ladjo, umrlo več kot 90 ljudi, tudi številni otroci
V brodolomu pred obalo severnega Mozambika je zaradi panike, ki je bila posledica dezinformacij, umrlo najmanj 91 ljudi.

Te škodljive navade povečujejo tveganje za demenco
Z ohranjanjem sive možganovine v dobri formi boste zmanjšali tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen.

Spolnost v meni – odlična za telo in dušo
»Imam pacientko, gospo sredi šestdesetih, ki je prišla na lasersko terapijo, ker se je bala spolnih odnosov, saj je dobila po vsakem odnosu vnetje mehurja – čisto po vsakem odnosu. Učinek laserja je boljši, če nožnico pripravimo na poseg najprej z lokalnimi estrogeni, potem sva pa še izvedli lasersko terapijo. Čez štiri ali šest tednov, toliko je razmak med dvema terapijama, je gospa prišla z usti do ušes: ›Ne morem verjeti, to je čisto drug svet, jaz nimam nobenih težav, z možem sva imela odnose skoraj vsak dan, ker me je zanimalo, kaj se zgodi potem – nič!‹« Resnična zgodba iz prakse Katarine Jerman.

Nikar ne podcenjujte teh bolezni, lahko povzročijo tudi neplodnost
Klamidija je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, ki jo večina preboli, ne da bi se je sploh zavedala. Nevarna je zlasti za mlajše ženske, saj lahko povzroči neplodnost.