
Bolezni / stran 432

Koliko časa pa vi preživite na stranišču?
Vemo, da je zdravo piti zadosti vode in posledično dovolj urinirati. A včasih se nam zdi, da opravljamo malo potrebo pogosteje kot drugi. Je to res? In če je res, zakaj je tako?

Ščitnica: poskrbite za ravnovesje hormonov
HORMONI Motnje v delovanju ščitnice so pogoste, a velikokrat nastajajo postopoma in jih ne odkrijemo več mesecev ali celo let.

Škiljenje je pogosto dedno in prirojeno
S takšno okvaro vida se dojenčki pogosto že rodijo, čeprav jo je v prvih mesecih težko zaznati. Kako prepoznati ta neprijeten pojav in kako ga odpraviti?

Demenca v prihodnosti največji strošek zdravljenja
Program Skupaj proti demenci, ki ga Dom upokojencev Ptuj kot nosilec izvaja še s šestimi partnerji, je v drugi fazi. Rezultati so opazni; pacienti zahtevajo več testiranj, skoraj 1000 ljudi so seznanili z značilnostmi demence in privabili 119 prostovoljcev. Ključni cilj je pomagati obolelim in svojcem ter doseči, da demenca ne bo več stigmatizirana.

Zvezdnica Sodobne družine šokirala: Odločila sem se, da objavim resnico
Objavila je nekoliko drugačen "selfie".

Slovenskim otrokom s srčnimi boleznimi na pomoč ameriški zdravniki?
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog dopolnitve zakona o zdravniški službi, ki odpravlja nekatere ovire pri zaposlovanju tujih zdravnikov specialistov v Sloveniji.

Alergični na sonce?
Čeprav so vir življenja, so sončni žarki lahko tudi nevarni. Zlasti za kožo.

Mislite na klope, zato se zaščitite
Preden se odpravite v naravo, se zaščitite, po vrnitvi pa natančno preglejte in marsikatera skrb vam bo prihranjena.
Rešite se zoprnega potenja
Potenje nas navadno preseneti v najbolj neprimernih trenutkih. Tako na primer pred pomembnimi sestanki ali srečanji zaznamo neprijeten vonj oziroma pred vstopom v zdravniško ambulanto mokre madeže na oblačilu. Povsem izogniti se mu sicer ne moremo, lahko pa ga učinkovito in varno omilimo.

Koliko sončne kreme zares potrebuje naša koža?
Odgovor je presenetljiv: zagotovo več, kot mislimo.

Kje ste varnejši pred sevanjem? V bližini bazne postaje ali s telefonom na ušesu?
Čim večja je jakost signala, kar pomeni, da je bazna postaja blizu, tem manjša je potrebna oddajna moč mobilnega telefona med pogovorom.

Konopljo uporabilo 21 odstotkov 15-letnikov
Na današnji dan obeležujemo mednarodni dan proti zlorabi in trgovanju s prepovedanimi drogami. Letošnji slogan se glasi "Prisluhnimo otrokom in mladostnikom – prvi korak k varnemu in zdravemu odraščanju", z njim pa želi Organizacija združenih narodov poudariti pomen na znanstvenih osnovah temelječe preventine na področju preprečevanja uporabe drog. Taka preventiva je učinkovita investicija v blagostanje otrok, mladostnikov, družin in skupnosti.

Zvezdnica popularne serije šokirala oboževalce
S to fotografijo je mladenka prestrašila oboževalce.

Navzkrižne alergije: lahko se pojavi tudi dušenje
Zvezdana Vražič, specialistka klinične dietetike in vaditeljica športne rekreacije odraslih o navzkrižnih alergijah.

Otroška bolezen, ki napade tudi odrasle
Še do nedavnega neznano bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi. Zboli lahko kdorkoli, toda najpogosteje so to otroci, mlajši od deset let.

Pozor, gliste na pohodu
Podančica in navadna človeška glista sta najpogostejša povzročitelja glistavosti pri otrocih in mladostnikih, pogosto se okužijo tudi odrasli.


Pred škodljivimi UV-žarki zaščitite tudi ustnice
Herpes se lahko pojavi skozi vse leto, največkrat nastane prav poleti, ker ga lahko povzroči pretirano izpostavljanje soncu.

Pogost pojav: bolečine zaradi žuljev
Če na dopustu veliko hodite, vas lahko doletijo žulji in otiščanci, ki niso 'dobrodošli' na oddihu.

Joga kot psihoterapija, molitev kot meditacija
Borut Škodlar je izredni profesor na Katedri za psihiatrijo Medicinske fakultete v Ljubljani, redno pa piše tudi poglobljene prispevke o čuječnosti za ugledne tuje publikacije.
Trenutno
9 °C
Deževno
petek, 9. 5
Deževno
sobota, 10. 5
Delno oblačno
nedelja, 11. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti