
Bolezni / stran 37

Z lubenico nad opekline, s sladoledom nad vročinske glavobole
Z najbolj vročimi dnevi so prišle številne poletne radosti in tudi tegobe. Vendar nam z nekaj pazljivosti ne bo treba plačati davka, kot so sončne opekline in glavobol.

Katarina Šmuc Berger: »Devetdeset odstotkov melanoma v Sloveniji je povzročenega z UV-žarki«
Vsako leto za 2,5 odstotka poskoči število primerov melanoma. To je po podatkih onkološkega inštituta največje povečanje primerov raka od vseh vrst raka nasploh. Za kožnim melanomom letno v Sloveniji zboli približno 600 ljudi, povprečno pa letno za malignim melanomom kože umre okrog 125 ljudi.

Nos prvi zavonja bolezen
Že zgolj bežen vonj nas lahko hitro osreči ali potolaži, medtem ko nas neprijetne vonjave opozarjajo na nevarnost.

25 let Varne hiše: Dobrodelni pohod na Gospodično<strong><br></strong>

Kaj lahko storimo, da preprečimo neprijetno spahovanje?
Vsak kdaj pa kdaj po obroku začuti slabost in potrebo po spahovanju. To se sicer pogosto zgodi zaradi točno določene hrane, a ta ni edini vzrok.

Kronično nebakterijsko vnetje prepoznamo po bolečini v mednožju
Težav s prostato je lahko več in prej ali slej jih izkusi večina moških. Ena od njih je tudi vnetje prostate ali prostatitis, ki lahko prizadene tako mlajše kot starejše.

Prekomerna stimulacija - sodobna težava vseh nas. (Po)misli nase ter naredi nekaj zase.
Ali ste vedeli, da je količina vizualnih in slušnih informacij vsak dan večja kot kadarkoli v zgodovini naše vrste? Raziskave kažejo, da v povprečju absorbiramo 34 gigabajtov podatkov - v tradicionalnih medijih bi bilo to enakovredno 100.000 besedam. To je približno tako, kot bi se neprekinjeno pogovarjali 12 ur.

Išias: Kaj povzroča bolečino in kako si pomagati?
Skoraj ni odraslega človeka, ki ne bi vzdolž spodnjega dela hrbtenice že kdaj začutil mravljinčenja in odrevenelosti, šibkosti ali bolečine.


Prekomerna stimulacija - sodobna težava vseh nas. (Po)misli nase ter naredi nekaj zase.
Ali ste vedeli, da je količina vizualnih in slušnih informacij vsak dan večja kot kadarkoli v zgodovini naše vrste? Raziskave kažejo, da v povprečju absorbiramo 34 gigabajtov podatkov - v tradicionalnih medijih bi bilo to enakovredno 100.000 besedam. To je približno tako, kot bi se neprekinjeno pogovarjali 12 ur.

Največ odpoklicev živil zaradi etilenoksida
Saga o etilenoksidu se vleče že od jeseni leta 2020. Čeprav je kot pesticid/biocid za hrano v EU prepovedan že od leta 1991, ga je dovoljeno uporabljati v nekaterih državah zunaj EU. Tako je na primer odmeval odpoklic sladoledov Haagen-Dazs v kar 80 državah.

NIJZ ob nezaželenih učinkih pri kozmetiki poziva k izpolnitvi vprašalnika
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) želijo vzpostaviti sistem spremljanja neželenih učinkov kozmetike, v katerega bodo vključili tudi neželene učinke pri tetoviranju in trajnem ličenju. Potrošnike, ki so po uporabi kozmetike opazili stranske učinke, pozivajo, da izpolnijo vprašalnik in pomagajo preprečiti podobne izkušnje pri drugih.

V petek vrhunec vročinskega vala, za vso državo izdano rumeno opozorilo
Slovenijo bo letos prvič zajel vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdala rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva.

Moškemu je na jeziku vzklil zelen 'kožuh'
64-letniku je v ustih začela poganjati mahu podobna obloga jezika. Presenečen možakar je odšel na zdravniški pregled, potem ko so se mu na jeziku začele pojavljati zelene 'dlake'.

Legionela v kliničnem centru v Zagrebu, trije mrtvi
V zagrebškem kliničnem centru KBC so danes umrli trije bolniki, okuženi z legionelo, so za hrvaško tiskovno agencijo Hina potrdili v bolnišnici. Pred tem so sporočili, da je okuženih pet bolnikov s kroničnimi boleznimi, ki jim je legionela samo še poslabšala stanje.

Vam izpadajo lasje?
Lasje so simbol posameznikove identitete in izraz tako javnega kot zasebnega jaza posameznika. Dejstvo, da se ljudje, tako moški kot ženske, bojimo izpadanja las oziroma plešavosti, torej ni presenetljivo. Po večini je izpadanje las sicer normalen pojav, saj se lasje tako obnavljajo, lahko pa je tudi posledica bolezenskega dogajanja. Morebitna bolezenska stanja je zato treba prepoznati, opredeliti in primerno zdraviti.

Gozdnih klopov je veliko več kot pretekla leta
»Letos je po vsej Sloveniji gozdnega klopa bistveno več kot prejšnja leta. Zaradi višjih temperatur smo našli aktivne klope že pozimi, v januarju, namesto v aprilu. Aktivni namreč postanejo, ko se zemlja segreje nad šest stopinj Celzija. Marsikje po Sloveniji so bili aktivni vso zimo,« pravi dr. Tomi Trilar, vodja kustodiata za nevretenčarje iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

S hrupom Ptujčanom uničuje zdravje, odgovorni pa si pilatovsko umivajo roke
Neprespane noči, pešajoče zdravje, poškodbe na hišah …, to so le nekatere od težav prebivalcev s središča Ptuja, ki trdijo, da so zaradi hrupa, ki prihaja iz podjetja Strojegradnje Vučko, oropani normalnega življenja. Vsi njihovi pozivi in prošnje so pri pristojnih naleteli na gluha ušesa in zaprta vrata.

AKNE – ne tako redka poletna nevšečnost
Morda boste tudi vi ugotovili, da se je stanje vaše kože trenutno nekoliko poslabšalo. Tudi če navadno nimate problematične kože, lahko poleti kar hitro dobite t. i. kontaktne akne. Gre za akne, ki jih povzroči stik kože z nekaterimi sestavinami v kozmetiki, z mikrobi in bakterijami s predmetov, kot so telefoni ali tesna oblačila, ki povzročajo trenje in draženje.

V lizikah odkrili kovinske delce, nikar jih ne zaužijte
Zaradi fizikalnega tveganja so s trgovskih polic umaknili eno izmed najbolj priljubljenih sladkarij med otroki.
Trenutno
11 °C
Deževno
sreda, 7. 5
Oblačno
četrtek, 8. 5
Deževno
petek, 9. 5
Oblačno
7-dnevni obeti