Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Umetna inteligenca, ki piše seminarske naloge


16. 3. 2023, 08.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V nekaterih evropskih državah so univerze že vzpostavile delovne skupine, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco.

Nekatere Univerze ga že integrirajo v sistem.
Profimedia
Nekatere Univerze ga že integrirajo v sistem.

Umetna inteligenca ima ogromen potencial pri ustvarjanju besedil in to se vse bolj opaža. Predvsem v srednjih šolah in na univerzah. Univerza v Firencah je ustanovila delovno skupino, ki preučuje, kako bi lahko ChatGPT vključili v poučevanje. Prorektorica Univerze v Firencah, Ersilia Menesini, je povedala, da se ne smemo bati teh orodij. »Bilo je le vprašanje časa, takoj ko je ChatGPT odprl svoja vrata javnosti, je bilo jasno, kakšen potencial ima umetna inteligenca, ki lahko tako natančno ustvarja besedila.«

Velika tveganja

Vendar pa obstajajo tudi tveganja, zlasti za šolski sistem. Pojavljati se začenjajo sumi, da so nekateri študenti svoje diplomske naloge zaupali umetni inteligenci. Čeprav uradnih pritožb še niso prejeli, so se pri nekaterih študentih začeli pojavljati sumi, ki jih rešujejo individualno.

Treba bo spremeniti sistem ... 

V Italiji so že zabeleženi prvi primeri univerzitetnih projektov, ki jih avtorji niso ustvarili sami. ChatGPT lahko napiše raziskovalno nalogo, analizo ali zgodbo, samo izberite prave besede v pozivu, določite dolžino in pojasnite slog. Ti sumi vodijo k dodatnim ustnim izpitom, ki jih morajo opraviti študenti, ki so umetno inteligenco uporabili za pisanje svojih nalog.

Vendar pa ChatGPT ni prepovedan in se njegova uporaba širi. V nekaterih evropskih državah se že kažejo znaki odprtosti za uporabo ChatGPT v izobraževanju. Mednarodna matura (International Baccalaureante), ki velja v približno 80 državah po vsem svetu, ga celo dovoljuje za pripravo delov besedila. Vedno pa ga je treba navesti kot vir.

Prorektorica Menesini je pojasnila, da tudi na njihovi univerzi deluje delovna skupina, ki preučuje, kako lahko uporabimo umetno inteligenco pri poučevanju. »Teh orodij se ne smemo bati,« pravi. »Njihova uporaba je naša prihodnost.«

ChatGPT - orodje, ki ga uporablja ogromno dijakov in študentov
Profimedia
ChatGPT - orodje, ki ga uporablja ogromno dijakov in študentov


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.