V romski skupnosti pozivajo k prenehanju razpihovanja nestrpnosti
Kaznivih dejanj ne povzroča romska skupnost, temveč posamezniki, opozarja predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc.

"Kot pripadnike romske skupnosti nas globoko žalosti in zaskrbljuje, da mora zaradi nedavnih dejanj posameznih Romov, katera močno, močno obsojamo in se od njih distanciramo, trpeti celotna romska skupnost. Nedopustno je, da se incidenti posameznikov izkoriščajo kot izgovor za širjenje kolektivne krivde in stigmatizacije. Kriminal nima narodnosti, pa tudi ne sme imeti izgovora," so v Zvezi romske skupnosti Slovenije Umbrella-Dežnik in Evropski romski organizaciji ERO zapisali v odprtem pismu.
Nedopustno, da se zaradi dejanj posameznikov diskriminira skupnost
Dodali so, da je nesprejemljivo in protiustavno, da se na podlagi dejanj posameznikov stigmatizira, diskriminira in kolektivno kaznuje celotno skupnost. Prepričani so, da sejanje sovraštva in stigmatizacija ne bo rešilo težav, temveč jih bo le poglobilo in ustvarilo še večjo ločitev ter potencial za nadaljnje konflikte. Vse poslance in župane so pozvali, da se vzdržijo neprimernih komentarjev in dejanj.
"Vaše besede so meč, ki lahko deli ali združuje. Trenutno ga uporabljate za poniževanje in omalovaževanje celotne romske skupnosti, kar spodbuja nasilje in izključevanje že tako izključene skupnosti. To je kaznivo, nehumano in neposredno v nasprotju z načelom enakosti pred zakonom in ustavno zavezo varovanja človekovih pravic," so prepričani.
Od predstavnikov oblasti med drugim zahtevajo, da zagotovijo ustrezne bivalne pogoje, zaposlitev in dostojne pogoje za vse, ne le za večino. Zahtevajo tudi uvedbo revizije porabe sredstev, namenjenih za uresničevanje pravic pripadnikov romske skupnosti in zagotavljanje njihove integracije. Ob tem so kritični tudi do Sveta romske skupnosti in Zveze Romov Slovenije.
Jugovzhodni del Slovenije terja sistemske rešitve
Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je za STA medtem pojasnil, da pogreša predvsem sistemske rešitve v jugovzhodnem delu Slovenije. Dejal je, da dobro sodelujejo z ministri in državnimi sekretarji, pogreša pa večje sodelovanje med posameznimi ministrstvi in predstavniki lokalnih oblasti. Opozoril je, da so ukrepi na papirju eno, nekaj drugega pa je njihova implementacija v praksi, do katere pogosto ne pride.
V pisnem odzivu na nedavne proteste je poudaril, da se v zadnjih letih kot odziv na odklonilna dejanja nekaterih posameznikov iz romske skupnosti pogosto uporabljajo protesti, shodi in medijski nastopi. "Zavedam se, da so težave velike in dolgotrajne; niso nastale včeraj, temveč so prisotne že več desetletij. Ker se bližajo parlamentarne volitve, je pričakovati, da se bo število tovrstnih aktivnosti še povečalo," je zapisal.
Obsodil je vsakršno obliko nasilja. Pri tem je poudaril, da kaznivih dejanj ne povzroča romska skupnost kot celota, temveč posamezniki iz te skupnosti. "Zaradi tega so vsakršni javni, medijski ali politični pozivi, ki širijo nestrpnost, neprimerni in škodljivi," je opozoril Horvat Muc.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se