Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Po cesti gradov in z „živimi“ gradovi do več grajskega turizma


Majda Goznik
24. 7. 2021, 21.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Cesta gradov (Castle road) je čezmejni projekt, v katerem so vključeni gradovi in dvorci z obmejnih območij Avstrije, Slovenije in Hrvaške. Nastal je v okviru sodelovanja Interreg Slovenija – Avstrija. Največ je avstrijskih gradov, iz Slovenije je vključenih devet gradov, iz Hrvaške pa štirje. Tisti, ki želijo obiskati vse gradove, bodo na tem območju (JV Avstrije, SV Slovenije in S Hrvaške) prevozili 852 km v okviru sedmih poti za njihovo spoznavanje. Pri tem jim bo v veliko pomoč tudi zemljevid čezmejne ceste gradov, da si bodo lažje organizirali potovanje. Ta ponuja številne ideje za odkrivanje bogate naravne in kulturne dediščine na območju vključenih gradov oz. dvorcev. Gradove ene skupine pa je sicer mogoče obiskati v enem dnevu.

1626955815_cg_cesta_gradov_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ekipa ZRS Bistra Ptuj je že sredi junija začela obiskovati gradove na t. i. Cesti gradov. Med prvimi je obiskala štajerske: ptujski grad, ormoški grad in grad Velika Nedelja. V to skupino spada tudi Slovenska Bistrica. Druga turistična pot Ceste gradov po Sloveniji poteka po Pomurju in združuje grad Grad, grad Murska Sobota, grad Negova, grad Lendava in dvorec Rakičan. Na poti so bili z e-avtomobilom in tako hkrati z gradovi promovirali tudi e-mobilnost. Podobno je bilo na preostalih poteh, na katerih so želeli čim bolje spoznati preteklost gradov z vsemi skritimi zakladi, legendami, in sedanjost, njihovo ponudbo, od kulturno-zgodovinske do kulinarične in turistične.

Z reportažo v sliki in besedi želijo zajeti celotno Cesto gradov, da bi jo preko družbenih omrežij predstavili čim širšemu krogu ljudi, da bi grajski turizem dosegel takšen razcvet, kot ga že dolgo poznajo v sosednji Avstriji, kjer Cesto gradov gradijo že štiri desetletja. Za ptujski in ormoški grad, Veliko Nedeljo in Slovensko Bistrico so izdali promocijske brošure, ki so namenjene obiskovalcem na samem gradu, na voljo so v informacijskih središčih in na sejmih.

Gradovi živijo z dogodki in inovativno ponudbo  

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.