Bramor postaja nočna mora vrtičkarjev, učinkovitega sredstva za zatiranje ni
Številni vrtičkarji so se že soočili z bramorjem, trdovratnim škodljivcem, ki povzroča škodo na vrtu in njivah predvsem na mladih sadikah, krompirju, korenju in drugih vrtninah. Boj proti pod zemljo živečemu bramorju je vse prej kot enostaven.

"Žal nimamo učinkovitega sredstva, s katerim bi ga hitro in enostavno pregnali s posevkov," priznava specialistka za zelenjadarstvo Miša Pušenjak.
Vrtičkarji se z bramorjem borijo že od nekdaj, a kot opaža priznana in priljubljena specialistka, je bramorja iz leta v leto več. "Nekdaj smo imeli insekticid mesurol, ki je poleg polžev uspešno zatiral tudi bramorja. Tega pripravka že nekaj let ni v prodaji." Imetniki vrtov, posevkov se zato v boju za ohranitev sadik oz. pridelkov poslužujejo različnih taktik. Nekateri v rove vlivajo vrelo vodo, kar ni najbolj priporočljivo, saj z vrelo vodo uničimo tudi koristen živelj v zemlji. "Lahko pa se uporabi hladno vodo, ki se ji doda nekaj detergenta za pomivanje posode ali čilija v prahu. V tem primeru bramorji pridejo na plan iz drugih vhodov. Če je ta voda zasmrajena tako, da ste v njej teden dni namakali bezgovo listje, boste še uspešnejši. Tak smrad prežene celo voluharja," svetuje Pušenjakova.
Rovi bramorja, ki so le nekaj centimetrov pod zemljo, se običajno zaključijo s kamricami, kamor samičke konec maja polagajo jajčeca (tudi do 350 jajčec), takrat je smiselno vrt preiskati in poiskati čim več teh gnezd, pravi Pušenjakova. Številni po vrtovih nastavljajo tudi pasti za bramorje, npr. lončke, napolnjene z vodo, pa neke vrste jarke iz plastičnih cevi, v jeseni pa so učinkovite pasti iz kupčkov gnoja. Sogovornica je pripravo pasti opisala: "Jame naj bodo široke in globoke približno 30 cm, plast gnoja naj bo debela 20 cm. Jame nato zasujte, mesta si označite, januarja pa vse skupaj izkopljite in uničite."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se