Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Pepel zoper oljne madeže in za boljšo rast vinske trte


Uredništvo
12. 5. 2025, 22.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kakšen pomladni piknik ste verjetno že imeli, in če ste si dobrote spekli na žaru, ostankov lesnega pepela nikar ne zavrzite.

vinska trta
Profimedia
Pepel lahko uporabite tudi kot gnojilo različnim rastlinam, tudi vinski trti.

Lesni pepel so po podatkih uporabljali že v daljni preteklosti. Nepogrešljiv je bil pri celjenju ran pa tudi pri negi problematične kože. Ötzi, najstarejše naravno mumificirano truplo, ki so ga našli na ozemlju Evrope in izhaja iz obdobja bakrene dobe, je imel na sebi kar 61 tetovaž, za katere je bil kot barvilo uporabljen pepel. V starem Egiptu in Rimu so ženske pepel uporabljale namesto črtala za oči in kot barvilo za nego las. In še ne dolgo nazaj so s pepelom s kože odstranjevali madeže, ki jih je za seboj pustila barva za lase.

pepel, gnojenje rastlin
Profimedia
Pepel je odlično gnojilo za vinsko trto in zaščita rastlin, ki so jih napadle listne uši.

Uporaba v kuhinji

Pepel so nekoč uporabljali za izdelavo naravnih čistil in mil. Ta postopek danes znova postaja priljubljen. Pepel najprej namočite v vodi, da nastane lug, nato ga zmešajte z maščobo in skuhajte v milo. Dobljeni lug oziroma milo lahko uporabljate za čiščenje kopalnice, tal, pohištva, kuhinje in drugega.

čiščenje žara
Profimedia
Očistite žar kar s pepelom, ki je ostal od prejšnjič.

Očistite avtomobilske luči

Z leti se na avtomobilskih lučeh pogosto naredi rumena prevleka, ki slabi svetilnost. Če jo želite odstraniti na naraven način, iz pepela in nekaj vode zmešajte gosto pasto ter jo nanesite na avtomobilske luči. Nato pa s krožnimi gibi polirajte, dokler ne odstranite celotne rumene prevleke. Pasto lahko uporabite tudi za čiščenje kaminskega stekla. Presenečeni boste, kako lahko črn pepel poskrbi za sijaj in čistočo.

V ribniku preprečite rast alg

Če so se pozimi in v deževni pomladi v vrtnem ribniku nabrale alge, bo pepel prava izbira, da jih omejite. Dovolj bo, če boste vodi dodali zgolj nekaj žlic pepela. Tako boste zagotovili dovolj kalija in uspešno rast drugih vodnih rastlin. A nikar ne pretiravajte, saj pepel tudi spreminja pH vode, kar lahko na določene vrste rib vpliva celo usodno.

ribnik, vrt
Profimedia
Alge boste pregnali tako, da v vodo vmešate nekaj žlic pepela.

Rešitev za paradižnik in trto

Z lesnim pepelom boste spodbudili rast številnih rastlin, ki za to potrebujejo kalcij. Najbolje je, če pepel dodate kar v jamico, v katero boste posadili sadiko. Sicer pa lahko rastline tudi zalivate z vodo, ki ste ji primešali pepel, oziroma ga posujete po zemlji. V pomladnih mesecih je pepel tudi idealno »gnojilo« za vinsko trto in nekatere druge rastline, prav tako pa odlična zaščita rastlin, ki so jih napadle listne uši.

Preberite tudi:

Preženite mravlje in zaščitite čebelnjak

Mravlje so na vrtu še kako koristne živali, a precej neprijetno je, če si mravljišče naredijo v bližini kotička, kjer posedate, ali še huje, v bližini vašega žara ali otroškega igrišča. Mravelj nikar ne zatrite, lahko jih preprosto »prepodite« na drug kraj. Po vrhu mravljišča potresite lesni pepel in precej hitro bodo svoje domovanje zamenjale za drugo, bolj prijetno lokacijo.

Podobno lahko ravnate, kadar mravlje napadejo čebelnjak in čebele. Okoli čebelnjaka potresite pepel, kar jim bo preprečilo dostop.

Odstranite oljne madeže

Kadar se oljni madež pojavi na betonu, tlakovcih, kamnitih tleh ali asfaltu pred vašo hišo, se morda sprašujete, kako ga učinkovito odpraviti. Madeže boste preprosto odstranili tudi naravno, s pepelom. Po njih potresite pepel in počakajte, da vpije olje. Postopek nato ponavljajte, dokler madeži povsem ne izginejo. Če so ti večji, lahko pepel v površino vtirate s sirkovo krtačo ali metlo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.