Miša Pušenjak svetuje: Praznikov je konec. Kaj pa zdaj s smrečico?
Za nami je najbolj nori čas v letu, počasi se življenje vrača na stare tire. K temu sodi tudi konec božično-novoletnega okrasja. Na prvem mestu je seveda smrečica. Tradicija sicer pravi, da je postavljena do svečnice, to je do 2. februarja. A tisti, ki imate žive, v lonec posajene smrekice, do takrat ne smete čakati. Če pa ste se odločili za posekane, prave rastline, bo v današnjih časih, ko so stanovanja močno ogrevana, težko. Najlažje je torej tistim, ki imajo umetne smrekice. A vonj po svežih iglicah včasih odtehta te dileme.

Živa, posajena drevesa morajo ven
Zanimivo res, najkrajši čas so lahko v stanovanjih v loncih rastoče rastline. Zdaj so v času mirovanja, zimskega spanja. Če bodo predolgo na toplem, se bodo zbudile. Potem bodo pa zunaj pomrznile, se posušile … Skratka možnost njihovega preživetja se močno skrajša. A razlog, da ste se odločili prav za žive rastline, je običajno prav ta, da jih želite ponovno posaditi na prosto in tako število dreves povečati.
Žive rastline takoj prestavite v neogrevan prostor ali najbolje kar na balkon. Ker je zemlja zmrznjena, jih posaditi še ne morete. Po tednu dni v neogrevanem prostoru morajo na prosto. Kakor hitro pa bo mraz popustil, jih posadite. Upam, da ste jame izkopali že v novembru. Presajajte jih tako, da korenine razrešite rasti v krog, malo jih razpletite. Nič hudega, če jih ranite. Če so preveč trdo zvite v krog, jih lahko rahlo celo narežete po dolžini. Tako bodo na ranah hitro začele rasti nove. Jama naj bo dvakrat tako široka, kakor je lonec. Najbolje bi bilo, da je široka tako kot smrečica, globoka pa nekje do 80 cm. Zemljo, če je je še kaj okoli korenin v loncu, pomešajte s kupljeno zemljo za iglavce. Na dno jame nasujte samo kupljeno zemljo ali nekaj komposta, postavite smrečico v jamo in korenine porazdelite po njej. Nato počasi dodajate mešanice zemlje iz lonca in kupljene zemlje. Smrečico ves čas tresite, da se bo zemlja porazdelila med korenine. Rahlo jo tudi tlačite med korenine. Končajte tako, da bo ob samem deblu površina nižje kakor ob obodu korenin – nastane naj rahla jamica ob drevesu. Tako boste lažje zalivali. Površino koreninskega sistema prekrijte s slamo, listjem, senom, kupljenim lubjem. Če bo ob sajenju suho, vse skupaj tudi zalijte. Ne pozabite, iglavci izgubljajo vodo preko iglic tudi pozimi, zato se hitro izsušijo. To velja tudi za vse iglavce in zimzelene rastline, ki jih imate na vrtu. Pogosto tudi pozimi potrebujejo zalivanje. Zamrznjena zemlja, veter in sonce so zagotovilo, da bodo rastline žejne, kljub temu da je zima. Na novo posajene smrečice pa še bolj, saj jim koreninski sistem še ne dela dobro.
Kaj pa posekane smrečice
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se