Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Trebušak bronast na SP v savatu - francoskem boksu


M. M., vir: Savate zveza Slovenije Foto: Anja Hrnčič
11. 9. 2012, 14.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

matic_s_sotekmovalci.jpg
Arhiv Lokalno.si
Matic s sotekmovalci
matic_ena_od_borb.jpg
Arhiv Lokalno.si
Matic med borbo

Nedavno končano svetovno prvenstvo v savatu - francoskem boksu v mestu Plovdiv v Bolgariji je bilo uspešno za 24-člansko slovensko ekipo, sestavljeno iz domačih tekmovalk in tekmovalcev. V domovino so se vrnili z eno bronasto ter eno srebrno kolajno.

Bron je Sloveniji priboril 22-letni Matic Trebušak iz Cerkelj ob Krki, ki se je v kategoriji do 70 kg izkazal z izjemno psihično stabilnostjo ter z odlično mero tehnike in taktike zasluženo posegel po odličju. S prebojem iz skupinskega dela ter zmago v četrtfinalu je po srčni borbi, v kateri ni manjkalo atraktivnih potez, na koncu le moral nasprotniku priznati poraz v polfinalu. S svojo predstavo na svetovnem prvenstvu pa je dokazal, da sodi v sam svetovni vrh tega izjemno učinkovitega boksarskega športa.

Srebrno odličje je v kategoriji do 70 kg osvojila najuspešnejša predstavnica savata v Savate zvezi Slovenija 30-letna Vrhničanka Nina Vehar ter si tako zagotovila nastop na Olimpiadi borilnih športov 2013 (World combat games). Odlično se je odrezal tudi Brežičan Rok Ivanšek, ki pa se mu žal ni uspelo prebiti iz izjemno težke, a izenačene kvalifikacijske skupine. Rok je odlično delo iz trenažnega obdobja uspešno prikazal v kategoriji do 75 kg.

Za dosego točk je v francoskem boksu, označenem tudi kot obuti (kik)boks, dovoljeno poleg boksarskih udarcev nasprotnika zadevati tudi z ojačanim športnim obuvalom praktično v vse predele telesa, tudi noge in hrbet, od česar pa so zagotovo najnevarnejše prav eksplozivne brce s trdo špico boksarjeve posebne športne obutve.

Francoski boks se ne trenira le v telovadnicah, temveč tudi na prostem, in se od ostalih bosonogih borilnih športov (kjer so pri borjenju dovoljene tudi brce), razlikuje predvsem v uporabi takšnega športnega obuvala, ki simulira dejansko samoobrambo v realnem okolju, kjer smo dejansko v večini primerov obuti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.